Historia Patron Misja szkoły Wyniki kształcenia Działalność charytatywna Ceremoniał szkolny Logo szkoły

Ceremoniał szkolny Publicznego Gimnazjum

im. Jana Pawła II w Górznie

 

Ceremoniał szkolny- opis sposobów przeprowadzania najważniejszych uroczystości szkolnych z udziałem sztandaru szkoły.

1. Do najważniejszych uroczystości tworzących ceremoniał szkolny zaliczamy:

  1. rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,
  2. uroczystości związane z patronem,
  3. pożegnanie uczniów ostatnich klas,
  4. uroczystości nawiązujące do rocznic ważnych wydarzeń historycznych: 2 Maja (święto flagi), 3 Maja, 11 Listopada.

 

SZTANDAR SZKOŁY

  1. Szkoła posiada sztandar.
  2. Sztandar szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski - Narodu - Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania.
  3. Sztandar uczestniczy w najważniejszych uroczystościach szkolnych oraz poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji.
  4. Uroczyste przekazanie sztandaru odbywa się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
  5. Kadencja pocztu trwa 1 rok (począwszy od przekazania w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego).
  6. Sztandarem powinien opiekuje się poczet sztandarowy (3 osoby) wybrany spośród uczniów. Obok zasadniczego składu wybierany jest też skład rezerwowy.
  7. Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej zaszczytna funkcja w szkole, dlatego winni ją sprawować najlepsi uczniowie gimnazjum.
  8. Poczet sztandarowy stanowią:
    a) chorąży pocztu - uczeń
    b) asysta - uczennica
    c) asysta – uczennica
  9. Ubiór chorążego i asysty powinien być odświętny:

         - uczeń-ciemny garnitur, biała koszula i krawat ;

        - uczennice-białe bluzki i ciemne spódnice.

  1.  Insygnia pocztu sztandarowego: biało-czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, spięte na lewym biodrze, białe rękawiczki.
  2. Insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są w gabinecie dyrektora.
  3. Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli szkoły.
  4. W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar powinien być ozdobiony czarnym kirem. Wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej.
  5. Podczas dłuższych przemarszów dopuszcza się możliwość trzymania sztandaru na ramieniu. Jednak przy wchodzeniu na salę lub plac uroczystości zawsze należy pochylić go do przodu.
  6.  W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45% do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu.
  7. W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji "Baczność" lub "Spocznij".

 

Opis zachowania uczniów w trakcie oficjalnych uroczystości

Osoba prowadząca uroczystość podaje komendę :

„Baczność"

„Poczet sztandarowy wprowadzić" - uczniowie bez nakryć głowy, zachowują postawę zasadniczą. Poczet sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości. Jeśli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść „gęsiego", przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. W trakcie przemarszu wszyscy stoją, a sztandar należy pochylić pod kątem 45° do przodu. Poczet zajmuje miejsce po lewej lub prawej stronie sali przodem do zgromadzonych i podnosi sztandar do pionu.

Po wprowadzeniu sztandaru, prowadzący podaje kolejną komendę:

„Do hymnu państwowego"- odśpiewany lub odtworzony zostaje hymn państwowy, którym zgodnie z istniejącym prawem jest „Mazurek Dąbrowskiego" W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod katem 45°. Po odśpiewaniu (wysłuchaniu) hymnu prowadzący podaje następną komendę:

„Do hymnu szkoły"(po opracowaniu)

Po odśpiewaniu hymnu szkoły (sztandar pochylony pod kątem 45°) prowadzący podaje komendę:

„Po hymnie" - uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.

Hymn państwowy wykonywany jest przed hymnem szkoły w czasie uroczystości państwowych, rocznic świąt narodowych. W innych przypadkach wykonywany  jest hymn szkoły (po  opracowaniu).

Na zakończenie uroczystości prowadzący podaje komendę:

„Poczet sztandarowy wyprowadzić"- zachowanie młodzieży i czynności pocztu są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztu do sali.

Sposób zachowania pocztu sztandarowego. Sztandarem wykonuje się następujące chwyty:

a. „Na ramię" - chorąży prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45° (w stosunku do ramienia).

b. „Prezentuj" - wykonując ten chwyt z położenia „Do nogi", sztandarowy podnosi sztandar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia. Następnie lewą ręka chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawa i opuszcza prawą rękę na całej długości, obejmując dolną cześć drzewca. Asysta sztandaru w postawie zasadniczej.

c. „Do nogi"  - wykonując chwyt „Do nogi' z położenia „Prezentuj" lub z położenia „Na ramię", sztandarowy przenosi sztandar prawą ręką (pomagając sobie lewą) do nogi. Chwyt „Do nogi" wykonuje się na komendę: „Baczność".

d. salutowanie sztandarem wykonuje się z postawy „Prezentuj", chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 45°. Po czasie „salutowania" przenosi sztandar do postawy „Prezentuj".

e. sztandar należy również pochylić podczas wciągania flagi państwowej na maszt oraz w przypadku ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci.

Ceremoniał  przekazania sztandaru.

W czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego w bezpośredniej obecności Dyrektora szkoły występuje poczet sztandarowy ze sztandarem, a następnie wychodzi nowy skład pocztu. Jako pierwszy zabiera głos dotychczasowy chorąży pocztu sztandarowego, który mówi:

„Przekazujemy Wam sztandar — symbol naszego Gimnazjum im. Jana Pawła II. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę.”

Na co chorąży nowego pocztu sztandarowego odpowiada:

„Przyjmujemy od was sztandar. Obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i być godnymi reprezentantami Gimnazjum im. Jana Pawła II.”

Po tych słowach dotychczasowa asysta przekazuje insygnia.

Chorąży salutuje sztandarem, nowy chorąży przyklęka na prawe kolano, całuje róg sztandaru, po tym następuje przekazanie sztandaru, a następnie pozostałych oznak pocztu sztandarowego: rękawiczek, szarfy.

Po przekazaniu sztandaru stary skład pocztu sztandarowego dołącza do pozostałych uczniów na sali.

 

Ślubowanie klas I

  1. Początek- patrz opis zachowania uczniów.
  2. Prowadzący: Dzisiejsze spotkanie jest szczególnie ważne dla uczniów klas pierwszych. Za chwilę dokonają uroczystego ślubowania, stając się w ten sposób pełnoprawnymi uczniami Publicznego Gimnazjum w Górznie im. Jana Pawła II.
  3. Po przemówieniu Dyrekcji szkoły lub / i zaproszonych gości następuje uroczyste ślubowanie.
  4. Prowadzący: Proszę wszystkich o powstanie. Baczność! Sztandar szkoły do ślubowania wystąp! (poczet zajmuje miejsce) Delegacje uczniów klas pierwszych do ślubowania wystąp! (wychodzą trzyosobowe delegacje klas I, ustawiając się w dwóch szeregach naprzeciwko siebie i unoszą prawą dłoń na wysokości skroni) Do ślubowania! (następuje Rota ślubowania, którą czyta dyrektor lub przewodniczący Samorządu Uczniowskiego).

 

Tekst ślubowania

 

My uczniowie Publicznego Gimnazjum w Górznie, ślubujemy:

 

Dbać o dobre imię szkoły i strzec jej honoru;

 

Uczciwie i rzetelnie wypełniać obowiązki ucznia;

 

Ojczyznę swą kochać, cenić i strzec spuściznyprzekazywanej Nam przez poprzednie pokolenia;

 

Upowszechniać i naśladować postawę patrona szkoły, Jana Pawła II;

 

Wcielać w życie Jego ideałyi przesłania.

 

Swoje serca, myśli, zapał młodzieńczy poświęcić dla okazania się godnymi Jego imienia i dziedzictwa.

 

Ślubujemy!

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie
    Górzno
    ul. Długa 6
    08-404 Górzno
  • 025 681 22 67

Galeria zdjęć