Statut szkoły Regulamin Koncepcja pracy szkoły Podręczniki Założenia programu wychowawczego Założenia programu profilkatyki Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie "Postaw na nauki ścisłe" Ubezpieczenie uczniów

Załącznik do Uchwały Nr VIII/52/99

                                                                                  Rady Gminy w Górnie z dn. 25.06.1999r.

 

STATUT

Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Gimnazjum w Górznie zwane w dalszej części statutu „Gimnazjum” jest Publicznym Gimnazjum utworzonym na mocy uchwały V/32/99 Rady Gminy w Górznie z dnia 27 lutego 1999 r. w sprawie założenia Gimnazjum w Górznie.
  2. Podstawą działania „Gimnazjum” jest:
  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. nr 95, poz. 425 z późn. zm.), zwana dalej „ustawą”,
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie ramowego statutu publicznej sześcioletniej szkoły podstawowej i publicznego gimnazjum (Dz. U. nr 14, poz. 131),
  3. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. nr 56, poz. 357 z późn. zm.), zwana dalej Kartą Nauczyciela,
  4. Ustawa z dnia 8 stycznia 1999 r. przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz. U. nr 12, poz. 96).

 

§ 2

Gimnazjum nosi nazwę: Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie.

§ 3

  1. Organ prowadzący nadaje oraz zmienia imię gimnazjum na wspólny wniosek rady pedagogicznej i przedstawicieli rodziców i uczniów.
  2. Organ prowadzący może nadać gimnazjum sztandar.
  3. Organ prowadzący zatwierdza arkusz organizacyjny Gimnazjum.

  § 4

1.      Siedzibą Gimnazjum jest miejscowość Górzno.

2.      Adres Gimnazjum: Górzno 109

§ 5

Organem prowadzącym jest Gmina Górzno, która ma prawo do przekształcania lub zlikwidowania szkoły.

§ 6

 Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad gimnazjum jest Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatura w Siedlcach.

 

§ 7

Obsługę finansową zapewnia Gmina Górzno.

§ 8

1.      Czas trwania cyklu kształcenia wynosi 3 lata.

2.      Świadectwo ukończenia gimnazjum upoważnia do ubiegania się o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.

§ 9

Gimnazjum prowadzi świetlicę, w której zapewnia opiekę uczniom dojeżdżającym.

 

ROZDZIAŁ II

CELE I ZADANIA GIMNAZJUM W GÓRZNIE

§ 10

Gimnazjum realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz w przepisach wydawanych na jej podstawie, a w szczególności:

  1. Zapewnia realizację prawa dziecka do kształcenia, wychowania i opieki odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju w tym zapewnia możliwość pobierania nauki przez dzieci i młodzież niepełnosprawną, niedostosowaną społecznie i zagrożoną niedostosowaniem społecznym, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami.
  2. Sprawiedliwie i systematycznie ocenia osiągnięcia ucznia oraz jego zachowanie zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków ucznia określonych w statucie szkoły.
  3. Współdziała z rodziną w zakresie nauczania, wychowania i profilaktyki.
  4. Zapewnia dostosowanie treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów.
  5. Wspomaga indywidualny rozwój dziecka.
  6. Umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia gimnazjum.
  7. Umożliwia absolwentom gimnazjum dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia.
  8. Kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zasad określonych w ustawie, stosownie do warunków gimnazjum i wieku uczniów.
  9. Sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości gimnazjum.
  10. Umożliwia dzieciom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej  i religijnej.
  11. Organizuje opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi uczęszczającymi do gimnazjum, w przypadku niemożliwości korzystania z nauki w gimnazjum placówka prowadzi nauczanie w domu rodzinnym dziecka.
  12. Umożliwia rozwijanie zainteresowań uczniów, realizowanie indywidualnych programów nauczania oraz ukończenia gimnazjum w skróconym czasie.
  13. Zapewnia upowszechnienie wiedzy ekologicznej wśród uczniów oraz kształtowanie właściwych postaw wobec problemów ochrony środowiska.
  14. Prowadzi i corocznie aktualizuje zapisy w księdze ewidencji uczniów.
  15. Respektuje wolę rodziców (opiekunów prawnych) w zakresie przyjęcia dziecka spoza jego obwodu szkolnego, bądź wyraża zgodę na jego opuszczenie.
  16. Szkoła zapewniając uczniom korzystanie z dostępu do Internetu ma obowiązek podejmowania działań zabezpieczających uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności działań polegających na zainstalowaniu i aktualizowaniu zabezpieczającego oprogramowania.

 § 10a

  1. Ocenianie ucznia powinno odbywać się systematycznie.
  2.  Zaleca się stosowanie różnych form oceniania bieżącego np: sprawdzian pisemny, odpowiedź ustna, aktywność, praca domowa, praca długoterminowa.
  3. W semestrze nauczyciel powinien przeprowadzić, co najmniej jeden sprawdzian pisemny z zakresu przekraczającego trzy jednostki lekcyjne i ocenić, co najmniej jedną  odpowiedź ustną ucznia.
  4. W tygodniu mogą odbywać się najwyżej 2 godzinne prace klasowe i 3 sprawdziany kilku jednostek lekcyjnych trwające nie dłużej niż 20 min., ale nie więcej niż jedna w tym samym dniu.
  5. Nauczyciel powinien poinformować uczniów o planowanej pracy klasowej najpóźniej tydzień przed jej terminem, a o sprawdzianie przynajmniej jeden dzień   wcześniej.
  6. Kartkówki z ostatnich zajęć są niezapowiadane.
  7. Sprawdzone i ocenione prace klasowe, sprawdziany i kartkówki nauczyciel omawia w klasie i daje do wglądu w terminie do dwóch tygodni od przeprowadzenia pracy klasowe, sprawdzianu czy kartkówki. W przypadku dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w szkole (choroba, ferie, przerwy świąteczne), czas udzielania informacji o ocenie ulega odpowiedniemu wydłużeniu. Nieusprawiedliwione przekroczenie ustalonego terminu przez nauczyciela zobowiązuje go do nie wstawiania oceny ze sprawdzianu do dziennika lekcyjnego, chyba, że uczeń wyrazi na to zgodę.
  8. Uczeń ma prawo do jednorazowej poprawy każdej oceny otrzymanej z dłuższych prac pisemnych, terminie 14 dni od momentu jej otrzymania. Możliwość poprawy ocen z kartkówek regulują PSO.
  9. Pisemne prace klasowe są obowiązkowe. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może pisać sprawdzianu w terminie ustalonym dla klasy, powinien        to uczynić w terminie do 2 tygodni po przybyciu do szkoły na zasadach ustalonych z nauczycielem danego przedmiotu.
  10. W dzienniku lekcyjnym dopuszcza się stosowanie wpisów kolorem:

- czerwonym – w przypadku prac pisemnych obejmujących większą partię materiału,

- niebieskim lub czarnym – w przypadku bieżącej pracy ucznia.

11. Brak przygotowania do lekcji można zaznaczyć w dzienniku lekcyjnym kropką lub minusem.

12. W przypadku aktywnej pracy ucznia na lekcji nauczyciel może udokumentować ją wpisem znaku + w dzienniku zajęć lekcyjnych.

13. Dopuszcza się możliwość przedzielenia rubryki przeznaczonej na ocenę ukośną linią w celu wpisania oceny uzyskanej z poprawy danej oceny.

14. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy ucznia lub przyłapaniu ucznia na spisywaniu otrzymuje on ocenę niedostateczną (cząstkową) z danego przedmiotu. Uczniowi, który pomagał w niesamodzielnej pracy (podpowiadał, pożyczył zeszyt z odrobioną pracą itp.) powyższy fakt odnotowuje się w zeszycie uwag i uwzględnia przy ocenianiu zachowania.

15. W bieżącym, klasyfikacyjnym, śródrocznym, rocznym i końcowym ocenianiu osiągnięć edukacyjnych stosuje się oceny według następującej skali, z następującymi skrótami literowymi:

  1. stopień celujący             -    6   -  cel;
  2. stopień bardzo dobry    -    5   -  bdb;
  3. stopień dobry                 -    4   -   db;
  4. stopień dostateczny       -    3   -  dst;
  5. stopień dopuszczający   -    2   -  dop;
  6. stopień niedostateczny -    1   -  ndstt

16. Za pozytywne oceny klasyfikacyjne uznaje się oceny wymienione w ust.15 pkt 1-5.

  1. Za negatywną ocenę klasyfikacyjną uznaje się ocenę wymienioną w ust. 15 pkt 6.
  2. Nauczyciel  ustnie na zajęciach lekcyjnych uzasadnia uczniowi  ustalone oceny bieżące, śródroczne, roczne i końcowe.
  3. Dodatkowo na prośbę ucznia lub rodzica (prawnego opiekuna) nauczyciel jest zobowiązany ustnie uzasadnić ustalone oceny bieżące, śródroczne, roczne i końcowe w terminach ustalonych z uczniem lub rodzicem (prawnym opiekunem).
  4. Oceny z prac klasowych lub sprawdzianów wiedzy z określonych działów posiadają uzasadnienie sporządzone w formie tabelarycznej.
  5. Uzasadnienie oceny bieżącej obejmuje odniesienie się do wcześniej ustalonych i znanych uczniowi kryteriów wobec jego pracy, wypowiedzi lub innej aktywności oraz wskazanie:
  1. co uczeń zrobił dobrze,
  2. co uczeń ma poprawić,
  3. w jaki sposób uczeń ma poprawić ocenę,
  4. jak ma pracować dalej, czyli sformułowanie wskazówek do dalszego rozwoju.
  1. Uzasadnienie oceny śródrocznej, rocznej i końcowej  obejmuje odniesienie się do wcześniej ustalonych i znanych uczniowi wymagań na poszczególne oceny oraz wskazanie:
    1. jakie wymagania podstawy programowej uczeń opanował,
    2. jakie wymagania podstawy programowej musi jeszcze opanować,
  2. Jeśli uczeń lub rodzic uzna uzasadnienie za niewystarczające, rodzic może złożyć pisemny wniosek do dyrektora szkoły o sporządzenie uzasadnienia oceny na piśmie. Nauczyciel sporządza uzasadnienie w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. Pisemne uzasadnienie oceny obejmuje wskazania, wymienione w ust. 21 lub 22.  Pisemne uzasadnienie nauczyciel przedmiotu składa w sekretariacie szkoły. Dyrektor w ciągu trzech dni przekazuje uzasadnienie  oceny wnioskodawcy.
  3. Sprawdzone i ocenione pisemne prace domowe oraz  sprawdzone i ocenione kartkówki dotyczące zagadnień omawianych podczas trzech ostatnich zajęć mogą być oddawane uczniom do domu.
  4. Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia takie jak testy i sprawdziany dotyczące działów programowych są przechowywane w szkole przez nauczycieli przedmiotów przez cały rok szkolny. Po tym terminie prace są niszczone przez  nauczyciela przedmiotu.
  5. Nauczyciel na zajęciach lekcyjnych udostępnia uczniowi sprawdzone i ocenione prace pisemne.
  6. Na prośbę ucznia lub jego rodziców w ciągu całego roku szkolnego nauczyciel udostępnia prace ucznia w terminie i miejscu wspólnie ustalonym.
  7. Udostępnianie odbywa się w obecności nauczyciela przedmiotu. Uczeń lub rodzic ma prawo do uzyskania  uzasadnienia oceny oraz do dodatkowych wyjaśnień związanych ze strukturą  sprawdzianu, sposobem oceniania pracy a także do otrzymania wskazówek związanych z poprawą pracy. Uczeń lub rodzic może sporządzać notatki lub odpisy. Pracy nie można kopiować i fotografować.
  8. W przypadku braku możliwości ustalenia terminu spotkania nauczyciel zostawia sprawdzone prace ucznia w sekretariacie szkoły a ich udostępnianie odbywa się w obecności dyrektora bądź upoważnionego nauczyciela.
  9. Sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac ucznia takich jak testy i sprawdziany dotyczące działów programowych  nie można wynosić poza teren szkoły.
  10. Na pisemny wniosek rodzica lub ucznia dyrektor szkoły  udostępnia do wglądu dokumentację dotyczącą egzaminu klasyfikacyjnego lub poprawkowego ucznia w terminie i miejscu wspólnie ustalonym.
  11. Udostępnianie odbywa się w obecności dyrektora lub osoby przez niego upoważnionej. Uczeń lub rodzic ma prawo do uzyskania uzasadnienia oceny ustalonej w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego i poprawkowego oraz do dodatkowych wyjaśnień związanych ze strukturą  testu wykorzystanego do egzaminów  i sposobem oceniania pracy ucznia. Dokumentacji nie można kopiować ani fotografować. Uczeń lub rodzic może sporządzać  notatki, odpisy. 
  12. Dokumentacji dotyczącej egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, zastrzeżeń wobec rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub zachowania oraz innej dokumentacji dotyczącej oceniania ucznia nie można wynosić poza teren szkoły.
  13. Szkoła informuje ucznia i rodzica o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych:
    1. na miesiąc przed klasyfikacją w przypadku półrocznych i rocznych ocen niedostatecznych oraz nagannej ocenie zachowania;
    2. o pozostałych ocenach na 2 tygodnie przed klasyfikacją roczną.
  14. Rok szkolny dzieli się na dwa półrocza. Pierwsze półrocze kończy się 31 stycznia. Jeżeli ferie zimowe odbywają się w drugiej połowie stycznia, to klasyfikacja półroczna odbywa się przed ich rozpoczęciem. O wcześniejszym planowanym zakończeniu klasyfikacji półrocznej uczniowie i rodzice (prawni opiekunowie) są informowani na początku danego roku szkolnego.

 § 10b

Ocenianie zachowania.

  1. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz rodziców lub prawnych opiekunów o zasadach oceniania zachowania.
  2. Ocena zachowania dokonywana jest według następującej skali ze skrótami:
    1. wzorowe           -        wz
    2. bardzo dobre   -         bdb
    3. dobre                -        db
    4. poprawne         -        pop
    5. nieodpowiednie -        ndp
    6. naganne          -         ng
  3. Ocenę zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu w formie pisemnej opinii  rady pedagogicznej, uczniów klasy i dokonaniu przez ucznia samooceny. Ocenę zachowania ustala się nie później niż na 3 dni  przed terminem rady klasyfikacyjnej. Ocena zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna.
  4. Ocenę zachowania ustala się wg następujących kryteriów:
    1. Funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym:
      1. przestrzeganie regulaminu szkoły i zarządzeń,
      2. sumienność i systematyczność w wypełnianiu obowiązków szkolnych,
      3. frekwencja,
      4. poszanowanie mienia szkoły,
      5. dbałość o honor i tradycje szkoły,
      6. przestrzeganie zasad dotyczących stroju ucznia.

2).    aktywność społeczna uczniów:

  1. udział w życiu szkoły i klasy,
  2. reprezentowanie szkoły na zewnątrz,
  3. udział w działaniach na rzecz innych osób

      3).    respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm:

  1. kultura osobista,
  2. kultura języka, dbałość o piękno mowy ojczystej,
  3. troska o zdrowie, nieuleganie nałogom,
  4. okazywanie szacunku nauczycielom i innym pracownikom szkoły,
  5. życzliwość i koleżeństwo wobec innych, zwłaszcza młodszych uczniów.

      4).   uczestniczenie   w  realizacji  projektu gimnazjalnego.

  1. Szczegółowe kryteria oceny zachowania:
    1. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
  1. jest pozytywnym wzorem do naśladowania dla innych uczniów,
  2. wzorowo przestrzega postanowień statutu, wso,
  3. systematycznie i punktualnie uczęszcza na zajęcia lekcyjne,
  4. zdarza mu się zapomnieć usprawiedliwić kilku godzin nieobecności (do 7h),
  5. nie chodzi na wagary,
  6. rozwija swoje zdolności i zainteresowania uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych, kółkach zainteresowań, organizacjach szkolnych i pozaszkolnych,
  7. na miarę swoich możliwości reprezentuje klasę i szkołę biorąc udział w konkursach, olimpiadach, występach, akcjach charytatywnych, zawodach sportowych,
  8. wykazuje bardzo dużą inicjatywę w pracy na rzecz klasy, szkoły lub środowiska,
  9. na miarę swoich możliwości osiąga maksymalne wyniki w nauce,
  10. jest pilny w nauce (zawsze przygotowany do lekcji, odrabia prace domowe, systematycznie prowadzi zeszyty, nosi potrzebne przybory szkolne),
  11. jest sumienny w wypełnianiu powierzonych mu zadań (m.in. solidnie wypełnia obowiązki dyżurnego, właściwie sprawuje powierzone mu funkcje np. w samorządzie),
  12. wyróżnia się kulturą osobistą wobec kolegów oraz wszystkich pracowników szkoły (na zajęciach w szkole oraz poza szkołą),
  13. dba o kulturę słowa, nigdy nie używa wulgarnych słów, wyrażeń, gestów,
  14. jest koleżeński i uczynny w stosunku do innych,
  15. jest prawdomówny i uczciwy (nie ściąga na sprawdzianach, klasówkach, oddaje do oceny tylko samodzielnie wykonane prace),
  16. dba o ład i estetykę pomieszczeń szkolnych, zawsze nosi obuwie zmienne,
  17. szanuje mienie szkolne, własne, kolegów i pracowników szkoły,
  18. reaguje na zło i przejawy wandalizmu,
  19. dba o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych, nie ulega nałogom palenia papierosów, picia alkoholu, używania środków odurzających i szkodliwych dla zdrowia, nie namawia do nałogów rówieśników,
  20. zawsze przestrzega zapisów statutu dotyczącego wyglądu i stroju ucznia w dni powszednie i dni uroczystości szkolnych, dba o swój estetyczny i schludny wygląd,
  21. nie używa telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas zajęć,
  22. nie wnosi na teren szkoły niebezpiecznych przedmiotów i narzędzi.
    1. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
    2. przestrzega postanowień statutu, wso, bardzo dobrze wypełnia obowiązki szkolne,
    3. systematycznie uczęszcza na zajęcia lekcyjne,
    4. zapomniał usprawiedliwić najwyżej 15 godzin lekcyjnych w semestrze,
    5. nie poszedł więcej niż raz na wagary, sporadycznie spóźnia się,
    6. rozwija swoje zdolności i zainteresowania uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych, kółkach zainteresowań, organizacjach szkolnych   i pozaszkolnych,
    7. na miarę .swoich możliwości reprezentuje klasę i szkołę biorąc udział w konkursach, olimpiadach, występach, akcjach charytatywnych, zawodach sportowych,
    8. wykazuje inicjatywę w pracy na rzecz klasy, szkoły lub środowiska,
    9. na miarę swoich możliwości osiąga maksymalne wyniki w nauce,
    10. jest systematyczny w nauce (stara się być zawsze przygotowany do lekcji i odrabiać prace domowe, prowadzić zeszyty, nosić potrzebne przybory szkolne),
    11. dokładnie wywiązuje się z powierzonych mu zadań (m.in. bez zastrzeżeń wypełnia obowiązki dyżurnego oraz inne powierzone mu funkcje np. w samorządzie),
    12. jest kulturalny, taktowny wobec kolegów oraz wszystkich pracowników szkoły na zajęciach w szkole oraz poza szkołą,
    13. nie przeszkadza w prowadzeniu zajęć,
    14. nie popada w konflikty z rówieśnikami i osobami dorosłymi,
    15. dba o kulturę słowa - nie używa wulgarnych słów, wyrażeń, gestów,
    16. jest koleżeński i uczynny w stosunku do innych,
    17. w relacjach z rówieśnikami nie narusza zasad prawdomówności i uczciwości,
    18. dba o ład i estetykę pomieszczeń szkolnych,
    19. szanuje mienie szkolne, własne, kolegów i pracowników szkoły,
    20. stara się reagować na zło i przejawy wandalizmu,
    21. dba o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych, nie ulega nałogom palenia papierosów, picia alkoholu, używania środków odurzających i szkodliwych dla zdrowia, nie namawia do nałogów kolegów,
    22. sporadycznie nie przestrzega zapisów statutu dotyczącego wyglądu i stroju ucznia w dni powszednie i dni uroczystości szkolnych (najwyżej 5 razy w roku), dba o swój estetyczny i schludny wygląd,
    23. nie używa telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas zajęć,
    24. nie wnosi na teren szkoły niebezpiecznych przedmiotów i narzędzi.
    25. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
      1. przestrzega postanowień statutu, wso,
      2. poprawnie i sumiennie wypełnia obowiązki szkolne,
      3. stara się regularnie uczęszczać na zajęcia lekcyjne,
      4. zapomniał usprawiedliwić max 21 godzin lekcyjnych w semestrze,
      5. nie był więcej niż 2 razy na wagarach, rzadko się spóźnia,
      6. na miarę swoich możliwości uczestniczy w pracach zespołu klasowego i życiu szkoły, ale sam nie wykazuje inicjatywy,
      7. pracuje na miarę swoich możliwości, stara się osiągnąć dobre wyniki w nauce,
      8. stara się być systematyczny w nauce (sporadycznie zgłasza nie przygotowanie do lekcji, brak pracy domowej, zeszytu czy przyborów szkolnych),
      9. dobrze wykonuje powierzone mu zadania na rzecz klasy lub szkoły, (m.in. dobrze wypełnia obowiązki dyżurnego oraz inne powierzone mu funkcje),
      10. stara się być kulturalny i taktowny wobec innych,
      11. nie uczestniczył w konfliktach z rówieśnikami i osobami dorosłymi,
      12. jego zachowanie nie przeszkadza w pracy rówieśnikom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły, na zwracane mu uwagi reaguje właściwie,
      13. wyraża się w sposób nie budzący większych zastrzeżeń, używa kulturalnego języka,
      14. w relacjach szkolnych stara się nie naruszać zasady prawdomówności i uczciwości,
      15. szanuje mienie społeczne, szkolne i własne,
      16. stara się reagować na zło i przejawy wandalizmu,
      17. stara się dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych, nie ulega nałogom, nie namawia do nałogów kolegów,
      18. czasem nie przestrzega zapisów statutu dotyczącego wyglądu i stroju ucznia w dni powszednie i dni uroczystości szkolnych ( najwyżej 8 razy w roku), stara się dbać o swój estetyczny i schludny wygląd,
      19. nie używa telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas zajęć.
      20. nie wnosi na teren szkoły niebezpiecznych przedmiotów i narzędzi.
    26. Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
      1. nie zawsze przestrzega postanowień statutu, wso,
      2. w stopniu zadowalającym wywiązuje się z obowiązków szkolnych,
      3. uczęszcza na zajęcia lekcyjne, nieregularnie usprawiedliwia nieobecności, w semestrze nie usprawiedliwił max. 32 godzin lekcyjnych, sporadycznie zdarzyło mu się pójść na nie więcej niż 3 razy wagary, spóźnia się na zajęcia,
      4. niezbyt chętnie uczestniczy w pracach zespołu klasowego i życiu szkoły,
      5. nie pracuje na miarę swoich możliwości, choć stara się przezwyciężyć trudności szkolne,
      6. nie jest systematyczny w nauce (wielokrotnie zgłaszał nie przygotowanie do lekcji, brak pracy domowej, zeszytu czy przyborów szkolnych),
      7. nie zawsze wykonuje powierzone mu prace i zadania na rzecz klasy lub szkoły,
      8. czasem wchodzi w konflikty z rówieśnikami i osobami dorosłym,
      9. czasami przeszkadza w pracy kolegom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły,
      10. pozytywnie reaguje na zwracane mu uwagi, wykazuje chęć współpracy z wychowawcą i pedagogiem szkolnym,
      11. zdarza mu się niewłaściwie zachować wobec kolegów i dorosłych, użyć niezbyt kulturalnego języka,
      12. w relacjach szkolnych zdarzało mu się złamać zasady uczciwości, koleżeńskości i prawdomówności,
      13. w sposób poprawny dba o czystość i porządek na terenie szkoły,
      14. w przypadku zniszczenia własności szkolnej lub prywatnej dokonał naprawy lub w inny sposób zrekompensował szkodę,
      15. w sposób incydentalny zdarzyło mu się sięgnąć po papierosy,
      16. dosyć często nie przestrzega zapisów statutu dotyczącego wyglądu i stroju ucznia (najwyżej 15 razy w roku), nie zawsze stara się dbać o swój estetyczny i schludny wygląd,
      17. zdarzyło mu się sporadycznie używać telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych podczas zajęć,
    27. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
      1. wielokrotnie dopuszczał się łamania postanowień statutu, wso,
      2. swoją postawą naruszał normy współżycia społecznego,
      3. świadomie i dobrowolnie opuszcza lekcje, na których mają się odbyć prace kontrolne,
      4. bez uzasadnionych powodów i usprawiedliwienia opuszcza inne zajęcia,
      5. rzadko usprawiedliwia nieobecności na zajęciach, często spóźnia się,
      6. zdarzało mu się odmówić brania udziału w życiu klasy i szkoły,
      7. nie pracował na miarę swoich możliwości, nie starał się przezwyciężyć trudności szkolnych,
      8. lekceważy obowiązki szkolne - często nie przygotowuje się do zajęć lekcyjnych, nie odrabia prac domowych, często nie ma zeszytu, podręcznika lub innych przyborów szkolnych,
      9. bardzo często nie wywiązuje się z powierzonych mu zadań, np. z obowiązków dyżurnego,
      10. uczestniczy w kłótniach i konfliktach z rówieśnikami i osobami dorosłym, świadomie wielokrotnie łamie normy zachowania,
      11. przeszkadza w prowadzeniu lekcji, nie reaguje na zwracane mu uwagi, nie wykazuje chęci współpracy z wychowawcą i pedagogiem szkolnym,
      12. otrzymał wiele pisemnych uwag o niewłaściwym zachowaniu i niewłaściwym stosunku do obowiązków szkolnych,
      13. otrzymał pisemne upomnienia, nagany wychowawcy klasy lub dyrektora szkoły,
      14. wykazuje niski poziom kultury osobistej – jest arogancki i agresywny w stosunku do swoich rówieśników i pracowników szkoły, często używa wulgaryzmów,
      15. bardzo często łamie zasady uczciwości i prawdomówności (ściąga na klasówkach, spisuje prace domowe, okłamuje w sprawach szkolnych rodziców i nauczycieli),
      16. nie szanuje własnej lub cudzej własności, niezbyt dba o czystość i porządek na terenie szkoły, dopuścił się wandalizmu, kradzieży, wyłudzenia pieniędzy lub innych rzeczy,
      17. ulega nałogom, namawia do tego innych,
      18. ze względu na swe zachowanie stanowi zagrożenie dla siebie samego - przynosi niebezpieczne narzędzia do szkoły, samowolnie opuszcza teren szkoły lub oddala się od grupy,
      19. dosyć często nie przestrzega zapisów statutu dotyczącego wyglądu i stroju ucznia - bardzo często nie nosi mundurka szkolnego, wielokrotnie nie miał zmiennego obuwia, często się maluje, farbuje włosy,
      20. używa telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych na lekcjach,
  23.   Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
    1. nagminnie łamie postanowienia statutu, wso,
    2. swoją postawą narusza normy współżycia społecznego,
    3. w semestrze ma bardzo wiele (kilkadziesiąt) opuszczonych i nieusprawiedliwionych godzin,
    4. często wagaruje, opuszcza wybrane lekcje, bardzo często spóźnia się na pierwszą lekcję czy na kolejne godziny w danym dniu,
    5. najczęściej nie wywiązuje się z powierzonych mu przez nauczyciela zadań,
    6. odmawia udziału w życiu klasy i szkoły,
    7. nagminnie, demonstracyjnie lekceważy swoje obowiązki ucznia,
    8. w lekceważący sposób nie przestrzega zapisów dotyczących wyglądu i stroju ucznia,
    9. nagminnie łamie zasady uczciwości, prawdomówności oraz zasady współżycia koleżeńskiego,
    10. rażąco uchybia zasadom kultury osobistej,
    11. celowo przeszkadza w prowadzeniu lekcji, wdaje się w kłótnie, straszy i odgraża,
    12. notorycznie łamie zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas zajęć,
    13. ze względu na swoje zachowanie stanowi zagrożenie dla siebie i innych - nosi niebezpieczne narzędzia, samowolnie oddala się lub opuszcza szkołę,
    14. bierze udział w bójkach, działa w nieformalnych grupach,
    15. wszedł w konflikt z prawem, pozostaje pod nadzorem kuratora lub policji,
    16. dokonuje aktów agresji, przemocy fizycznej i psychicznej, znęca się nad słabszymi, dręczy i bije kolegów, szantażuje, i zastrasza,
    17. nie szanuje cudzej własności, rozmyślnie dewastuje mienie szkolne lub prywatne, kradnie, wyłudza pieniądze i inne rzeczy,
    18. ulega nałogom wywierając negatywny wpływ na rówieśników, namawia do nałogów innych,
    19. nie wykazuje chęci poprawy, mimo podejmowanych przez szkołę środków zaradczych, zmierzających do pomocy uczniowi.

§ 10 c

  1. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej lub kończy szkołę jeżeli uzyska pozytywne oceny klasyfikacyjne, weźmie udział w projekcie edukacyjnym oraz przystąpi do egzaminu gimnazjalnego.
  2. Przed rocznym (półrocznym) klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (półrocznych) niedostatecznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej nieodpowiedniej bądź nagannej ocenie klasyfikacyjnej zachowania na miesiąc przed klasyfikacją. Na 2 tygodnie przed klasyfikacją roczną  nauczyciele przedstawiają  uczniom i rodzicom pozostałe propozycje ocen  z zajęć edukacyjnych i ocen zachowania. W przypadku rażącego  naruszenia zasad zachowania  przez  ucznia  roczna  ocena zachowania  może być odpowiednio niższa niż wcześniej  przewidywana.
  3. Ocena roczna z przedmiotów nauczania nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.
  4. Ustalona przez nauczyciela roczna niedostateczna ocena klasyfikacyjna może być zmieniona tylko w  wyniku egzaminu poprawkowego.
  5. Oceny klasyfikacyjne  półroczne i roczne wystawia nauczyciel w dzienniku najpóźniej na trzy dni przed planowaną radą pedagogiczną.
  6. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia półrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w  szkolnym planie nauczania.
  7. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
  8. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego  rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
  9. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:

1)  realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki;

2)  spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.

  1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o  którym mowa w ust. 8 pkt 2, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
  2. Uczniowi, o którym mowa w ust. 8 pkt 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.
  3. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zastrzeżeniem ust. 13.
  4. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, zajęć artystycznych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
  5. Termin egzaminu klasyfikacyjnego ustala się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami) po złożeniu przez nich stosownej prośby.
  6. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 6, 7 i 8 pkt 1, przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
  7. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 8 pkt 2, przeprowadza komisja, powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. W skład komisji wchodzą:
    1. dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji;
    2. nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.
  8.  Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust. 8 pkt 2, oraz jego rodzicami   (prawnymi opiekunami), liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
  9. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni - w charakterze obserwatorów - rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.
  10. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:

1)  imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w ust. 15, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia, o którym mowa w ust. 8 pkt 2 - skład komisji;

2) termin egzaminu klasyfikacyjnego;

3) zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;

4)  wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.

  1. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.  Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  2. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany".
  3. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna                           (półroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 22 oraz ust 24 i 29.
  4. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna (półroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
  5. Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 25.
  6. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ( półroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny lub jest zaniżona. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 2 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
  7. W przypadku stwierdzenia, że roczna (półroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny lub jest zaniżona, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
    1. w przypadku rocznej (półrocznej ) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych - przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną  półroczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
    2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
  8. Termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 25 pkt 1, uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
  9.  W skład komisji wchodzą:
  1. w przypadku rocznej (półrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
    1. dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,
    2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
    3. dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne;
  2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
    1. dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko
    2. kierownicze - jako przewodniczący komisji,
    3. wychowawca klasy,
    4. wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
    5. pedagog jeżeli jest zatrudniony w szkole,
    6. psycholog jeżeli jest zatrudniony w szkole,
    7. przedstawiciel samorządu uczniowskiego,
    8. przedstawiciel rady rodziców.
  3. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 27 pkt 1 lit. b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w  porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
  4. Ustalona przez komisję roczna (półroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej  (półrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
  5. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:

1) w przypadku rocznej (półrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:

a) skład komisji,

b) termin sprawdzianu,

c) zadania (pytania) sprawdzające,

d) wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę;

2)  w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

a) skład komisji,

b) termin posiedzenia komisji,

c) wynik głosowania,

d) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.

Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

  1. Do protokołu, o którym mowa w ust. 30 pkt 1, dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
  2.  Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 25 pkt 1, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  3. Przepisy ust. 24-32 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej (półrocznej)  oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
  4. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (półrocznej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
  5. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, techniki, zajęć artystycznych oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
  6. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.
  7. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
    1. dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji;
    2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący;
    3. nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.
  8. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 37.2 może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

 

  1. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
    1. skład komisji;
    2. termin egzaminu poprawkowego,
    3. pytania egzaminacyjne;
    4. wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę.
    5. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.  Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  2. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych  nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
  3. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej  i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust. 42.
  4. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w  klasie programowo wyższej.
  5. Jako datę wystawienia świadectwa uczniowi, który zdał egzamin poprawkowy, przyjmuje się datę uchwały Rady Pedagogicznej.
  6. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen, co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
  7. Ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).
  8. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim bądź laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu albo uzyskaniu rocznej półrocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.
  9. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 1, nie kończy szkoły lub nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust. 42.

§ 11

  1. Gimnazjum organizuje bezpłatne wychowanie, nauczanie i opiekę w zakresie określonym w odrębnych przepisach.
  2. Gimnazjum organizuje naukę religii lub etyki w wymiarze określonym w odrębnych przepisach.
  3. Gimnazjum udziela uczniom pomocy psychologiczno- pedagogicznej poprzez:
  1. współpracę z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Garwolinie
  2.  rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego indywidualnych możliwości,
  3. powoływanie zespołów nauczycieli i specjalistów w celu realizacji zadań wymienionych w ustępie 4
  4. zatrudnianie za zgodą organu prowadzącego psychologa i pedagoga szkolnego.
  1. Formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole są:
  1. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
  2. zajęcia specjalistyczne
  3. klasy terapeutyczne
  4. zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów
  5. zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców
  6. zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu
  7. porady dla uczniów
  8. porady, konsultacje i warsztaty dla rodziców i nauczycieli.
  1. Gimnazjum może prowadzić zajęcia dodatkowe, nadobowiązkowe i pozalekcyjne opłacane ze środków budżetowych gimnazjum lub pozabudżetowych.
  2. Gimnazjum zapewnia uczniom szczególnie uzdolnionym promowanie do klas programowo wyższych poza normalnym trybem oraz indywidualny tok nauki.
  3. Gimnazjum prowadzi w miarę posiadanych środków finansowych, warunków kadrowych i lokalowych działalność innowacyjną.

 

§ 12

  1. Dyrektor gimnazjum powierza każdy oddział szkolny szczególnej opiece wychowawcy, jednemu z nauczycieli uczących w tym oddziale, zwanym dalej wychowawcą.
  2. Dla zapewnienia ciągłości pracy wychowawczej i jej skuteczności pożądane jest, aby wychowawca prowadził swój oddział przez cały tok nauczania w gimnazjum.

 

§13

  1. Gimnazjum współdziała z rodzicami uczniów w sprawach wychowania i kształcenia dzieci.
  2. Rodzice mają prawo do:
    1. uczestnictwa w tworzeniu szkolnego programu wychowawczego,
    2. znajomości zadań i zamierzeń dydaktyczno – wychowawczych w danej klasie /oddziale/,
    3. znajomości przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów,
    4. uzyskiwania w ciągu całego roku szkolnego rzetelnej informacji na temat swego dziecka, jego zachowania, postępów i przyczyn trudności w nauce,
    5. uzyskiwania informacji i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia dzieci,
    6. wyrażania i przekazywania organowi prowadzącemu oraz sprawującemu nadzór pedagogiczny uwag na temat pracy Gimnazjum,
    7. usprawiedliwiania nieobecności swojego dziecka
  3. W celu realizacji praw rodziców określonych w ust. 2 gimnazjum organizuje:
  1. zebrania ogólne – przynajmniej 1 w semestrze,
  2. zebrania oddziałowe – przynajmniej 2 w semestrze,
  3. posiedzenia Rady Pedagogicznej z udziałem przedstawicieli uczniów i rodziców.

4. Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:

  1. wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;
  2. szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rady oraz przedstawicieli rad oddziałowych szkoły.

5. Rada Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną uchwala program wychowawczy i program profilaktyki.

 

§ 14

  1. Realizacja zadań opiekuńczych zachodzi w sposób odpowiedni do wieku uczniów oraz potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem obowiązujących w gimnazjum ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny.
  2. Szkoła prowadzi formę indywidualnej opieki nad niektórymi uczniami np.  z zaburzeniami rozwojowymi, uszkodzeniami narządu ruchu, słuchu, wzroku poprzez: gromadzenie przez wychowawcę klasowego dokładnych spostrzeżeń o swoich wychowankach, czuwanie nad stosowaniem zalecanych przez lekarzy, terapeutów środków i form pomocy, uwzględnianie przez wszystkich nauczycieli orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

§ 15

1. Na terenie gimnazjum uczniowie mają zapewnioną stałą opiekę ze strony nauczycieli i pracowników obsługi.

2. Nauczyciele przedmiotów nauczania sprawują opiekę nad uczniami w czasie trwania prowadzonych przez siebie lekcji oraz zajęć dodatkowych.

3. Podczas trwania zajęć ponadobowiązkowych i pozalekcyjnych opiekę nad uczniami sprawują nauczyciele je prowadzący.

4. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy dyrektor gimnazjum zobowiązany jest do zorganizowania zastępstwa. Dopuszcza się skrócenie lub odwołanie pierwszych i ostatnich zajęć lekcyjnych uczniów po uprzednim zawiadomieniu rodziców (opiekunów).

5. Wychowawcy klas zobowiązani są do przeprowadzenia, co najmniej 2 razy w roku w formie przez siebie wybranej, zajęć o tematyce bezpiecznego zachowania się na terenie gimnazjum, w drodze do gimnazjum oraz w czasie wolnym od zajęć w szkole.

6. Zwolnienie ucznia gimnazjum z części zajęć w danym dniu może nastąpić na pisemną lub wyrażoną osobiście prośbę jego rodzica (opiekuna). Zwolnienia dokonuje wychowawca dziecka, a pod jego nieobecność dyrektor gimnazjum.

7. Przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych, podczas przerw międzylekcyjnych oraz 10 minut po zakończeniu zajęć opiekę nad uczniami przebywającymi w budynku gimnazjum oraz na terenie do niej należącym sprawują nauczyciele dyżurni oraz w czasie trwania dużej przerwy pracownicy obsługi gimnazjum.

8. Dyrektor gimnazjum rokrocznie określa plan dyżurów, o których mowa w ust. 7.

9. W przypadku nieobecności nauczyciela dyżurującego obowiązki jego przejmuje nauczyciel wyznaczony przez dyrektora gimnazjum.

10. Zasady sprawowania opieki nad uczniami w czasie zajęć obowiązkowych i nadobowiązkowych, z wychowania fizycznego, zawodów sportowych, imprez organizowanych przez szkołę, wyjścia poza teren gimnazjum regulują odrębne przepisy.

11. W klasach obowiązuje przestrzeganie regulaminów klasopracowni.

§ 16

 Gimnazjum sprawuje szczególną opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi.

§ 17

 Gimnazjum współpracuje z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Górznie.

 ROZDZIAŁ III

ORGANY GIMNAZJUM

§ 18

1. Organami gimnazjum są:

  1. Dyrektor gimnazjum
  2. Rada Pedagogiczna
  3. Rada Rodziców
  4. Samorząd Uczniowski

§ 19

  1. Dyrektor gimnazjum sprawuje nadzór, kieruje i ponosi odpowiedzialność za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej, opiekuńczej i administracyjno- gospodarczej szkoły. W szczególności jest odpowiedzialny za:
  1.  racjonalne planowanie i właściwą organizację pracy, zgodną z potrzebami uczniów i środowiska szkolnego, zasadami higieny umysłowej, ładu i porządku oraz dyscypliny,
  2. sprawowanie wewnętrznego nadzoru pedagogicznego,
  3. udzielanie nauczycielom niezbędnego instruktażu i pomocy oraz ukierunkowanie ich wysiłku na systematyczne pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych;
  4. tworzenie właściwej atmosfery pracy opartej na zasadach wzajemnej życzliwości i szacunku;
  5. zaspakajanie kulturalnych i zdrowotnych potrzeb uczniów oraz organizowanie ich czasu wolnego w ramach programowej działalności szkoły;
  6. zapewnienie uczniom i nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły należytych warunków higieniczno sanitarnych, bezpieczeństwa i opieki na terenie podległej sobie placówki oraz w czasie zajęć organizowanych poza szkołą;
  7. majątek szkoły i prawidłowe powierzanie odpowiedzialności materialnej za poszczególne składniki majątkowe podległym sobie pracownikom;
  8. współpracę szkoły z innymi placówkami oświatowo - kulturalnymi i organizacjami związkowymi;
  9. dokumentację szkolną. 
  1. Dyrektor gimnazjum:
  1. kieruje działalnością gimnazjum i reprezentuje je na zewnątrz,
  2. kieruje pracami Rady Pedagogicznej jako jej przewodniczący,
  3. sprawuje nadzór pedagogiczny, dokonuje oceny pracy nauczycieli,
  4. realizuje uchwały Rady Pedagogicznej, podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących, wstrzymuje utrzymanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa,
  5. dysponuje środkami określonymi w planie finansowym i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę gimnazjum,
  6.  wydaje zarządzenia regulujące bieżącą pracę gimnazjum,
  7. może otworzyć zespoły wychowawcze lub przedmiotowe lub inne zespoły problemowo – zadaniowe,
  8. wydaje decyzje w sprawach z zakresu obowiązku szkolnego,
  9. wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczegółowych,
  10. współdziała ze szkołami wyższymi oraz z zakładami kształcenia nauczycieli w sprawie organizacji praktyk pedagogicznych
  11. po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej dopuszcza do użytku szkolnego wybrany przez nauczyciela program nauczania.
  12. w uzgodnieniu z organem prowadzącymi, po zasięgnięciu opinii Rady rodziców i Rady Pedagogicznej przygotowuje propozycje wskazujące formy realizacji czwartej godziny wychowania fizycznego 
  13. odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia.
  1. Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu Postępowania Administracyjnego w stosunku do decyzji wydawanych przez dyrektora gimnazjum w sprawach obowiązku szkolnego jest Kurator Oświaty w Warszawie.
  2. Dyrektor gimnazjum jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami, w szczególności decyduje w sprawach:
  1.  zatrudniania, zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników gimnazjum,
  2.  przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom gimnazjum,
  3.  występowanie z wnioskami, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz innych pracowników gimnazjum.
  1. Dyrektor gimnazjum zapewnia na bieżąco przepływ informacji między organami działającymi wewnątrz gimnazjum, organem prowadzącym oraz organami sprawującymi nadzór pedagogiczny.
  2. Dyrektor gimnazjum w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z Radą Pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim.
  3. Dyrektor Gimnazjum stwarza warunki do działania w szkole: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.
  4. Dyrektor szkoły jest zobowiązany z urzędu wystąpić w obronie nauczyciela, gdy ustanowione dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.
  5. Dyrektor Gimnazjum podaje do publicznej wiadomości, szkolny zestaw programów nauczania i podręczników.
  1.    Szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników obowiązuje przez 3 lata szkolne.
  2.   W uzasadnionych przypadkach, rada pedagogiczna, na wniosek nauczyciela lub rady rodziców, może dokonać zmian w zestawie programów nauczania lub szkolnym zestawie podręczników, z tym że zmiana nie może nastąpić w trakcie roku szkolnego).

10.  Dyrektor szkoły podejmuje działania organizacyjne umożliwiające obrót używanymi podręcznikami na terenie szkoły.

§ 20

  1. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem gimnazjum w zakresie jego statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki. Jest organem uchwałodawczym, opiniodawczym i doradczym dyrektora gimnazjum.
  2. W skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole.
  3. W zebraniach Rady Pedagogicznej gimnazjum mogą brać udział z głosem doradczym osoby zaproszone przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej.
  4. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor gimnazjum.
  5. Do zadań Rady Pedagogicznej należy:
  1. zatwierdzenie planów pracy szkoły,
  2. opiniowanie szkolnego zestawu programów,
  3. zatwierdzenie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,
  4. podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole,
  5. organizowanie wewnętrznego samokształcenia nauczycieli szkoły, ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki;
  6. podejmowanie uchwał w sprawach nagród i kar w stosunku do uczniów,
  7. realizowanie uchwał Rady Pedagogicznej,
  8. ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą lub placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły lub placówki.
  1. Uchwały Rady Pedagogicznej są podejmowane zwykła większością głosów w obecności co najmniej 2/3 członków.
  2. Wykonywanie uchwał Rady Pedagogicznej, o których mowa w pkt. 9, wstrzymuje lub uchyla Dyrektor Szkoły, jeżeli są one niezgodne z przepisami prawa.
  3. Rada Pedagogiczna ma głos opiniujący, a w szczególności w sprawach:
  1. organizacji pracy Szkoły, w tym tygodniowego rozkładu zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,
  2. projektu planu finansowego szkoły,
  3. propozycji Dyrektora Szkoły odnośnie przydziału nauczycielom prac i zajęć  w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo planowanych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
  4. opiniowania kandydatów do nagrody wójta, kuratora, ministra.
  1. Rada Pedagogiczna może wystąpić do organu nadzorującego szkołę z wnioskiem o odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej w szkole.
  2. Nauczyciele są zobowiązani do nie ujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.

§ 21

 W gimnazjum działa Rada Rodziców, która stanowi samorządową reprezentację rodziców uczniów gimnazjum.

  1. Rada Rodziców działa w oparciu o opracowany i przyjęty do realizacji (uchwałą RR) regulamin, który nie może być sprzeczny ze statutem gimnazjum.
  2. Regulamin, o którym mowa w ust. 2 zawiera zasady tworzenia Rady Rodziców uchwalone przez ogół rodziców.
  3. Rada Rodziców może występować według właściwości do Rady Pedagogicznej, dyrektora gimnazjum, organu prowadzącego szkołę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami dotyczącymi spraw gimnazjum.
  4. Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszu Rady Rodziców określa regulamin jego działalności.
  5. Rodzice (opiekunowie) są głównym partnerem szkoły w realizacji procesu wychowawczego i z tej racji ponoszą współodpowiedzialność za postawy i zachowanie swych dzieci.
  6. Rada Rodziców, na zaproszenie Rady Pedagogicznej lub Dyrektora Szkoły może uczestniczyć w posiedzeniach Rad Pedagogicznych lub w ich częściach.
  7. Rada Rodziców powinna w swoich zamierzeniach i działaniach ściśle współpracować z Dyrekcja Szkoły, Radą Pedagogiczną i Samorządem Uczniowskim, mają na uwadze dobro uczniów.

§ 22

  1. W gimnazjum działa Samorząd Uczniowski, nazywany dalej Samorządem.
  2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie gimnazjum.
  3. Organami Samorządu są:
  1. Przewodniczący Samorządu,
  2. Zarząd Samorządu Uczniowskiego.
  1. Organy Samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
  2. Organy Samorządu działają w oparciu o opracowany i uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym regulamin.
  3. Regulamin Samorządu nie może być sprzeczny ze statutem gimnazjum.
  4. Zasady wybierania organów Samorządu zawiera regulamin samorządu.
  5. Samorząd, może przedstawić Radzie Pedagogicznej, dyrektorowi gimnazjum, Radzie Rodziców wnioski i opinie we wszystkich sprawach gimnazjum, w szczególności dotyczących realizacji praw uczniów określonych w rozdziale VI niniejszego statutu.
  6. Samorząd może być:
  1. organizatorem szkolnych uroczystości i konkursów, dyżurów uczniowskich,
  2. organem współodpowiedzialnym za dyscyplinę szkolną, ład i porządek na terenie szkoły oraz kulturę osobistą uczniów,
  3. reprezentantem uczniów gimnazjum na uroczystościach i spotkaniach pozaszkolnych,
  4. wydawcą własnej gazetki szkolnej.

10.  Samorząd może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek uczniów i innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszu Samorządu określa regulamin Samorządu.

§ 23

  1. Organy gimnazjum swobodnie działają i podejmują decyzje w granicach swoich kompetencji oraz współdziałają ze sobą na bieżąco, przekazując informacje o podejmowanych lub planowanych działaniach podczas wspólnych zebrań, spotkań, narad.
  2. Zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną statut staje się podstawą do opracowania regulaminów organów statutowych szkoły.
  3. Konflikty między organami gimnazjum oraz konflikty wewnętrzne organów rozwiązywane są na drodze negocjacji przy udziale wszystkich zainteresowanych stron.
  4. Dyrektor gimnazjum prowadzi negocjacje w sprawach spornych między uczniem – wychowawcą, rodzicem a nauczycielem, nauczycielem a drugim nauczycielem.
  5. Wychowawcy klas prowadzą negocjacje w sprawach spornych między uczniami, uczniem a nauczycielem przedmiotu.
  6. W sprawach spornych nierozstrzygniętych przez wychowawcę negocjacje prowadzi dyrektor gimnazjum.
  7. Na działalność dyrektora gimnazjum rodzicom, nauczycielom i innym pracownikom gimnazjum przysługuje skarga do organu prowadzącego szkołę bądź organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

 

ROZDZIAŁ IV

ORGANIZACJA GIMNAZJUM

§ 24

 Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określają przepisy w sprawie organizacji roku szkolnego.

§ 25

  1. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w gimnazjum w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji gimnazjum opracowany przez dyrektora najpóźniej do 30 kwietnia każdego roku, na podstawie planu nauczania oraz planu finansowego gimnazjum.
  2. Arkusz organizacji gimnazjum zatwierdza do dnia 30 maja danego roku organ prowadzący po zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną.
  3. W arkuszu organizacji gimnazjum określa się w szczególności liczbę pracowników gimnazjum łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych, ogólną liczbą godzin przedmiotów, zajęć obowiązkowych oraz liczbę godzin przedmiotów nadobowiązkowych w tym kół zainteresowań i innych zajęć pozalekcyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę. Określa się także liczbę uczniów z obwodu i spoza obwodu szkolnego, którzy w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów obowiązkowych określonych planem nauczania i programem danej klasy.

 

§ 26

  1. Podstawową jednostką organizacyjną gimnazjum jest oddział złożony z nie więcej niż 25 uczniów.
  2. Zasady tworzenia oddziałów szkolnych określają odrębne przepisy.
  3. Oddział można dzielić na grupy na zajęciach z języków obcych i informatyki.
  4. Podział na grupy jest obowiązkowy na zajęciach z języków obcych i informatyki w oddziałach liczących powyżej 24 uczniów.
  5. W przypadku oddziałów liczących odpowiednio mniej niż 24 uczniów, o których mowa w ust. 4 podziału na grupy może dokonać za zgodą organu prowadzącego.
  6. Zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są w grupach liczących nie mniej niż 15 i nie więcej niż 26 uczniów, oddzielnie z chłopcami i dziewczętami. W przypadku małej liczby dziewcząt lub chłopców tworzy się grupy międzyoddziałowe.

§ 27

 Organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć dydaktycznych  i wychowawczych w szkole określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez dyrektora gimnazjum na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.

§ 28

  1. Podstawową formą pracy gimnazjum są zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w systemie lekcyjnym.
  2. Godzina lekcyjna trwa 45 minut.
  3. Niektóre zajęcia obowiązkowe i nadobowiązkowe np. zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, koła zainteresowań, mogą być prowadzone poza systemem klasowo – lekcyjnym w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych.
  4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie 30 do 60 minut zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
  5. Przerwy pomiędzy zajęciami powinny trwać 10 minut. Uczniowie mają prawo w trakcie dnia do jednej przerwy 20 minutowej.
  6. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się skrócenie na stałe co najwyżej 2 przerw do 5 minut.
  7. Zajęcia mogą być realizowane także w formie wycieczek i wyjazdów edukacyjnych, które organizuje szkoła z uwzględnieniem potrzeb rozwojowych, intelektualnych i poznawczych uczniów wynikających z realizacji zatwierdzonych programów nauczania.

§ 29

  1. Dla uczniów, którzy po rocznym uczęszczaniu do gimnazjum i ukończeniu 15 roku życia nie rokują ukończenia gimnazjum w normalnym trybie tworzy się oddziały przysposabiające do pracy.
  2. Do oddziałów, o których mowa w ust. 1 przyjmuje się uczniów na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej, za zgodą rodziców (opiekunów), uwzględniając opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej.
  3. W oddziałach, o których mowa w ust. 1 kształcenia ogólne realizuje się zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego w formach dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów.

§ 30

  1. W gimnazjum działa świetlica dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na organizację dojazdu do gimnazjum.
  2. Zajęcia świetlicowe prowadzone są w grupach wychowawczych. Liczba uczniów w grupie nie może przekraczać 25 uczniów.

§ 31

 Gimnazjum może przyjmować słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz studentów szkół wyższych kształcących nauczycieli na praktyki nauczycielskie na podstawie pisemnego porozumienia zawartego pomiędzy dyrektorem gimnazjum lub za jego zgodą z poszczególnymi nauczycielami a zakładem kształcenia nauczycieli lub szkołą wyższą.

§ 32

  1. Gimnazjum posiada bibliotekę szkolną. Służy ona realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno – wychowawczych gimnazjum, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz   w miarę możliwości wiedzy o regionie.
  2. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inne osoby na zasadach określonych w regulaminie biblioteki gimnazjum.
  3. Szczegółową organizację biblioteki szkolnej określa regulamin biblioteki (załącznik nr 8) opracowany przez nauczyciela bibliotekarza, zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną gimnazjum.
  4. Biblioteka wypożycza i udostępnia uczniom podręczniki i materiały ćwiczeniowe.
  1. Szkoła nieodpłatnie wypożycza rodzicom uczniów podręczniki na rok szkolny. Podręczniki będą używane przez 3 kolejne roczniki pierwszoklasistów.
  2. Wypożyczony podręcznik należy zabezpieczyć przed zniszczeniem (obłożyć), przechowywać i użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Miejsce przeznaczone na personalia użytkownika („Ten podręcznik należy do …”) wypełnia uczeń.
  3. Rodzice/ prawni opiekunowie zobowiązani są zwrócić komplet bezpłatnych podręczników do biblioteki w przedostatnim tygodniu przed zakończeniem roku szkolnego w stanie dobrym, niezniszczonym, możliwym do dalszego użytkowania (bez zabrudzeń, uszkodzeń, notatek itp.)
  4. Podręczniki na dany rok szkolny są wypożyczane w dniu i w godzinach uzgodnionych pomiędzy nauczycielem odpowiedzialnym za prowadzenie biblioteki szkolnej, a wychowawcą klasy. Zapis ten stosuje się również do zwrotów podręczników.
  5. Wypożyczenia podręczników dokonuje nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki na podstawie imiennej listy uczniów sporządzonej i podpisanej przez wychowawcę klasy.
  6. Rodzic ma obowiązek podpisać stosowny dokument potwierdzający wypożyczenie przez jego dziecka podręcznika i materiałów edukacyjnych. Za zebranie od rodziców podpisanych dokumentów odpowiada nauczyciel (wychowawca). Na koniec roku szkolnego zobowiązany jest do przekazania ich do biblioteki szkolnej.
  7. Szkoła przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu. Rodzice zobowiązani są do podpisania odbioru materiałów ćwiczeniowych.
  8. Uczeń jest zobowiązany do szanowania podręczników będących własnością biblioteki szkolnej. W podręczniku nie wolno pisać, zaznaczać, należy go obłożyć i chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.
  9. W przypadku zniszczenia (np. poplamienia, wyrwania kartki, rozerwania, uszkodzenia rogów i grzbietu książki) lub zagubienie podręcznika uczeń lub jego rodzic jest zobowiązany poinformować wychowawcę i nauczyciela – bibliotekarza.
  10. Podczas dokonywania zwrotu podręcznika do biblioteki szkolnej wychowawca z nauczycielem bibliotekarzem, dokonują oględzin podręcznika i określają stopień jego zużycia.
  11. Nie zwrócenie wypożyczonych podręczników w określonym terminie jest równoznaczne z ich zagubieniem.
  12. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika szkoła będzie żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty określonej przepisami prawa, które stanowi dochód budżetu państwa.
  13. Powyższą kwotę rodzic ucznia wpłaca na rachunek dochodów MEN obsługiwany przez NBP Odział Okręgowy w Warszawie numer rachunku 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu rodzic wpisuje „zwrot za podręcznik….” Podając tytuł, przedmiot, ewentualnie część podręcznika.
  14. Dowód rozliczenia się z budżetu państwa (dowód przelania środków na ww. rachunek) za utracony lub uszkodzony podręcznik rodzic przedstawia w sekretariacie szkoły.
  15. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręczników uczeń może skorzystać z dodatkowego kompletu podręczników, który będzie znajdował się w bibliotece szkolnej.
  16.  W przypadku zniszczenia lub zagubienia materiałów ćwiczeniowych, rodzice/prawni opiekunowie są zobowiązani, we własnym zakresie, zaopatrzyć dziecko w nowe materiały ćwiczeniowe.
  17. W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, zobowiązany jest do oddania do biblioteki szkolnej wszystkich podręczników i materiałów edukacyjnych, które podlegają obowiązkowi zwrotu.
  18. Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w statucie, podejmuje Dyrektor Szkoły.

 

ROZDZIAŁ V

NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY GIMNAZJUM

§ 33

  1. W gimnazjum zatrudnia się nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i pracowników obsługi.
  2. Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli i innych pracowników, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
  3. Dyrektor gimnazjum ustala każdemu nauczycielowi i innemu pracownikowi gimnazjum indywidualny zakres zadań oraz uprawnień i odpowiedzialności.

§ 34

 W przypadku, gdy w gimnazjum jest więcej niż 11 oddziałów za zgodą organu prowadzącego tworzy się stanowisko wicedyrektora.

§ 35

  1. Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczno – wychowawczą i opiekuńczą, jest odpowiedzialny za jakość i wyniki tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów.
  2. Nauczyciel ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora gimnazjum oraz Rady Pedagogicznej, a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych i naukowych.

§36

  1. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, który ustala zestaw programów nauczania dla danego oddziału oraz modyfikuje go w miarę potrzeb.
  2. Nauczyciele gimnazjum mogą tworzyć zespoły wychowawcze, zespoły przedmiotowe lub inne zespoły przedmiotowo – zadaniowe.
  3. Pracą zespołu kieruje przewodniczący powołany przez dyrektora na wniosek zespołu.

§ 37 

  1. Nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą; wspierać każdego ucznia w jego rozwoju oraz dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego. Nauczyciel obowiązany jest kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka; dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów a w szczególności:
  1.  realizuje program kształcenia, wychowania i opieki w powierzonych przedmiotach, klasach, oddziałach, grupach uczniów, osiągając w stopniu optymalnym cele gimnazjum ustalone w programach i w planie pracy,
  2. wzbogaca własny warsztat pracy przedmiotowej i wychowawczej, wnioskuje o jego wzbogacenie lub modernizację do dyrektora gimnazjum,
  3. wspiera swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów i wychowanków ich zdolności i zainteresowania,
  4. udziela pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń, w oparciu o rozpoznanie potrzeb uczniów i wychowanków,
  5. bezstronnie i obiektywnie oraz sprawiedliwie ocenia i traktuje wszystkich uczniów,
  6. informuje rodziców ucznia, wychowawcę klasy, dyrektora gimnazjum a także Radę Pedagogiczną o wynikach dydaktycznych, wychowawczych swoich uczniów,
  7. bierze udział w różnych formach doskonalenia zawodowego organizowanych w szkole oraz przez instytucje wspomagające szkołę,
  8. prowadzi prawidłową dokumentację pedagogiczną przedmiotu, zajęcia przez siebie prowadzonego,
  9. decyduje w sprawie doboru metod, form organizacyjnych, podręczników i środków dydaktycznych w nauczaniu swego przedmiotu,
  10. decyduje o treści programu prowadzonego koła zainteresowań,
  11. ma prawo formułować autorskie programy nauczania i wychowania zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach,
  12. decyduje o ocenie bieżącej, okresowej i rocznej postępów swoich uczniów,
  13. ma prawo wpływu na ocenę zachowania swoich uczniów,
  14. ma prawo wnioskować w sprawie nagród i wyróżnień oraz kar dla swoich uczniów,
  15. wykonuje inne zlecone przez dyrektora gimnazjum zadania.
  1. Nauczyciel odpowiada służbowo przed dyrektorem gimnazjum za:
  1. poziom wyników dydaktycznych, wychowawczych w swoim przedmiocie oraz klasach, grupach stosownie do realizowanego programu i warunków w jakich działał,
  2. stan warsztatu pracy, sprzętów i urządzeń oraz środków dydaktycznych mu przydzielonych.
  1. Nauczyciel odpowiada służbowo, ewentualnie cywilnie lub karnie za:
  1. tragiczne skutki wynikłe z braku nadzoru nad bezpieczeństwem uczniów, wychowanków podczas zajęć prowadzonych na terenie gimnazjum i poza nią, w czasie dyżurów mu przydzielonych,
  2. nieprzestrzeganie procedury postępowania po zaistnieniu wypadku ucznia lub na wypadek pożaru,
  3. zniszczenie lub stratę elementów majątku i wyposażenia gimnazjum przydzielonych mu przez dyrektora gimnazjum, a wynikające z nieporządku, braku nadzoru i zabezpieczenia.
  1. Nauczyciel korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
  2. Nauczyciel w ramach czasu pracy obowiązany jest realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, bądź opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz w wymiarze 1h tygodniowo w roku szkolnym 2009/10 a w wymiarze 2h tygodniowo od roku szkolnego 2010/11.

§ 38

  1. Nauczyciel, wychowawca klasy:
  1. programuje i organizuje wspólnie z nauczycielami uczącymi w jego oddziale proces wychowania w powierzonym mu oddziale,
  2. tworzy warunki do rozwoju uczniów, przygotowania do życia w zespole, rodzinie, społeczeństwie,
  3. rozwiązuje ewentualne konflikty w zespole, a także między wychowankami a innymi członkami społeczności szkolnej,
  4. przy pomocy atrakcyjnych celów działania, planów i programów pracy wychowawczej pobudza do samorządności,
  5. koordynuje działania wychowawcze nauczycieli uczących w oddziale, organizuje indywidualną opiekę nad uczniami z trudnościami i niepowodzeniami oraz uczniami szczególnie zdolnymi,
  6. ściśle współpracuje z rodzicami wychowanków, informuje ich o wynikach i problemach w zakresie kształcenia i wychowania, włącza rodziców w programowe i organizacyjne sprawy klasy,
  7. diagnozuje wydajność wychowawczą środowiska rodzinnego wychowanków,
  8. współpracuje ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc w rozpoznaniu potrzeb i trudności, także zdrowotnych oraz zainteresowań i szczególnych uzdolnień uczniów w celu uzyskania wszechstronnej pomocy dla nich i doradztwa dla ich rodziców,
  9. prowadzi dokumentację pedagogiczną dotyczącą oddziału zgodnie z odrębnymi przepisami,
  10. ustala ocenę zachowania uczniów klasy, zgodnie z kryteriami, zasadami i trybem określonymi w regulaminie gimnazjum,
  11. wnioskuje poprzez dyrektora gimnazjum o rozwiązanie problemów zdrowotnych, psychospołecznych i materialnych swoich wychowanków do instytucji współpracujących ze szkołą, 
  12. może ustanowić własne formy nagradzania i motywowania wychowanków,
  13. wykonuje inne zlecone przez dyrektora gimnazjum zadania.
  14. Poświadcza za zgodność z oryginałem kopie świadectwa ukończenia szkoły i wyników egzaminu gimnazjalnego.
  15. Powiadamia dyrektora szkoły o nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia przekraczającej 50% czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczne w danym miesiącu.
  1. Nauczyciel – wychowawca odpowiada identycznie jak każdy nauczyciel, a oprócz tego:
  1. służbowo przed dyrektorem gimnazjum za osiąganie celów wychowawczych w swojej klasie,
  2. za integrowanie nauczycieli i rodziców wokół programu wychowawczego klasy,
  3. za poziom opieki i pomocy indywidualnej dla swoich wychowanków będących w trudnej sytuacji szkolnej lub społeczno – wychowawczej,
  4. za prawidłowość dokumentacji uczniowskiej swojej klasy.
  1. Dyrektor szkoły powierza wychowawstwo nauczycielowi,
  1. który w poprzedn9im roku szkolnym właściwie wywiązywał się z obowiązków wychowawcy klasowego określonych w statucie szkoły i zarządzeniach dyrektora szkoły.
  2. który ma możliwość spotykania się na zajęciach ze swoją klasą przynajmniej 2 razy w tygodniu;
  3. którego postawa etyczna i kultura współżycia społecznego nie budzi zastrzeżeń;
  4. tylko w uzasadnionych sytuacjach nauczycielowi w pierwszym roku jego pracy.
  1. Wychowawca klasy może być odwołany ze swojego stanowiska przez dyrektora szkoły w następujących przypadkach:
  1.  są na niego uzasadnione skargi ze strony rodziców i uczniów;
  2. nie wywiązuje się ze swoich obowiązków określonych w statucie i zarządzeniach dyrektora szkoły;
  3. nie dba o bezpieczeństwo swoich wychowanków;
  4. nie reaguje na negatywne zachowania uczniów;
  5. jego postawa jest sprzeczna z zasadami etyki, kultury i współżycia społecznego;
  6. na uzasadnioną pisemną prośbę wychowawcy klasy.

§ 39

  1. Nauczyciel – bibliotekarz w zakresie pracy pedagogicznej:
  1. udostępnia zbiory uczniom, nauczycielom, rodzicom i innym osobom mogącym korzystać z usług biblioteki,
  2. udziela informacji bibliotecznych,
  3. informuje uczniów i  nauczycieli o nowych nabytkach,
  4. udziela porad w wyborach czytelniczych, zachęca uczniów do świadomego doboru lektury i do jej planowania,
  5. organizuje z aktywem bibliotecznym różne formy inspiracji czytelnictwa i rozwijania kultury czytelniczej uczniów, konkursy czytelnicze, dyskusje nad książkami i inne imprezy czytelnicze.
  1. Nauczyciel – bibliotekarz dostosowuje formy i treści pracy pedagogicznej do wieku  i poziomu intelektualnego uczniów, środowiska, warunków pracy.
  2. W zakresie prac organizacyjnych nauczyciel – bibliotekarz:
  1. gromadzi zbiory zgodnie z potrzebami zespołu,
  2. prowadzi ewidencję zbiorów zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach,
  3. opracowuje zbiory biblioteczne,
  4. przeprowadza selekcje zbiorów i ich konserwację,
  5. organizuje udostępnianie zbiorów,
  6. opracowuje roczne plany działalności biblioteki oraz terminarze ważniejszych imprez czytelniczych,
  7. uzgadnia stan majątkowy z księgowością,
  8. projektuje wydatki biblioteki za rok kalendarzowy,
  9. sporządza i przedstawia na posiedzeniach Rady Pedagogicznej gimnazjum sprawozdania z pracy biblioteki zawierające m. in.: ocenę stanu czytelnictwa w szkole i wynikające stąd wnioski,
  10. bierze udział w kontroli księgozbioru,
  11. odpowiada przed dyrektorem gimnazjum za stan majątkowy i dokumentację prac biblioteki.
  1. Nauczyciel – bibliotekarz w miarę możliwości współpracuje z rodzicami uczniów  i bibliotekarzami szkolnymi i pozaszkolnymi i innymi instytucjami kulturalnymi nad wzbogaceniem zbiorów i wyposażenia biblioteki. Współpraca ta obejmuje:
  1.  poradnictwo na temat wychowania czytelniczego w rodzinie, informowanie rodziców na zebraniach rodzicielskich o czytelnictwie,
  2. popularyzację i udostępnianie literatury pedagogicznej,
  3.  udział rodziców w imprezach czytelniczych,
  4. wymianę materiałów informacyjnych między biblioteką szkolną, a innymi bibliotekami,
  5.  zachęca uczniów do udziału w imprezach czytelniczych,
  6.  Nauczyciel – bibliotekarz wykonuje inne zlecone przez dyrektora gimnazjum zadania w tym dyrektor szkoły ma prawo kierowanie nauczyciela bibliotekarza na lekcje zastępcze za nieobecnych nauczycieli i wyznaczania innych zadań i zajęć wynikających z wewnętrznej organizacji szkoły.
  1. Nauczyciel bibliotekarz zajmuje się udostępnianiem nieodpłatnych podręczników szkolnych.

§ 40

  1. Inni pracownicy gimnazjum – obsługa techniczna:
  1. odpowiada za ład i porządek w każdym pomieszczeniu szkolnym,
  2. dba o estetyczny wygląd otoczenia gimnazjum,
  3. czuwa nad bezpieczeństwem uczniów będących w szkole przed rozpoczęciem nauki,
  4. współpracuje z nauczycielami i wychowawcami uczniów,
  5. kierowca dba o punktualne i bezpieczne dowożenie uczniów.

2.      Szczegółowe zadania w/w osób zawarte są w ich zakresie czynności.

ROZDZIAŁ VI

UCZNIOWIE GIMNAZJUM

§ 41

 Do gimnazjum uczęszczają uczniowie legitymujący się świadectwem ukończenia sześcioklasowej szkoły podstawowej.

§ 42

  1. Obowiązek szkolny ucznia w gimnazjum rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń otrzymał świadectwo ukończenia 6 – cio letniej szkoły podstawowej lub spełnia warunki § 41, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 18 lat.
  2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach na prośbę ucznia, jego rodziców /opiekunów/ dyrektor gimnazjum na wniosek Rady Pedagogicznej może zezwolić uczniowi, który ukończył 18 rok życia na kontynuowanie nauki w gimnazjum.

      § 43

  1. Do gimnazjum przyjmuje się:
  1. z urzędu – uczniów zamieszkałych w obwodzie gimnazjum,
  2. na wniosek rodziców /opiekunów prawnych/ - uczniów zamieszkałych poza obwodem gimnazjum, jeżeli w odpowiedniej klasie są wolne miejsca.
  1. O przyjęciu uczniów do wszystkich klas gimnazjum decyduje dyrektor gimnazjum. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w celu przeprowadzenia rekrutacji do klasy I dyrektor powołuje komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną, wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania członków komisji.
  2. Przyjęcie dziecka spoza obwodu gimnazjum wymaga zawiadomienia dyrektora gimnazjum, w której obwodzie dziecko mieszka.
  3. Dla kandydatów do klas sportowych mogą być przeprowadzone próby sprawności fizycznej, na warunkach ustalonych przez szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną, lub trenera albo instruktora.
  4. Do oddziałów integracyjnych na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) przyjmowane są dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (wydane przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej) oraz dzieci niepełnosprawne.
  5. Rekrutacja do klas pierwszych, w których planowane jest prowadzenie innowacji i eksperymentów pedagogicznych, odbywa się na zasadzie powszechnej dostępności.
  6. Na wniosek rodziców dyrektor Gimnazjum wydaje w drodze decyzji, zezwolenie na spełnianie przez dziecko obowiązku nauki poza szkołą.
  7. Zezwolenie, o którym mowa jest wydawane, jeżeli:

  1) wniosek o wydanie zezwolenia został złożony do dnia 31 maja;

  2) do wniosku dołączono:

  1. pozytywną opinię publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej,
  2. oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia,
  3. zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do egzaminów klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danej szkole.
  1. Cofnięcie zezwolenia, o którym mowa w ust. 8 i 9, następuje:
  1. na wniosek rodziców;
  2. jeżeli dziecko nie przystąpiło do egzaminu klasyfikacyjnego, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. c, albo go nie zdało;
  3. w razie wydania zezwolenia z naruszeniem prawa.
  1. Dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą ma prawo uczestniczyć w szkole w nadobowiązkowych zajęciach pozalekcyjnych.

    § 44

  1. Uczniowie gimnazjum mają prawo do:
  1. właściwie zorganizowanego procesu kształcenia, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
  2. opieki wychowawczej i warunków pobytu w szkole zapewniających bezpieczeństwo,
  3. zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,
  4. rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów,
  5. pomocy w przypadku trudności w nauce,
  6. korzystania z poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego,
  7. sprawiedliwej, obiektywnej, jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce  i zachowaniu,
  8. odwołania się od ustalonej przez nauczyciela okresowej i rocznej oceny z przedmiotu nauczania i zachowania,
  9. znajomości sposobów kontroli postępów w nauce,
  10. redagowania i wydawania gazety szkolnej,
  11. organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem gimnazjum,
  12. wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu uczniowskiego,
  13. wyboru nauczyciela pełniącego funkcję rzecznika praw ucznia,
  14. wpływania na życie gimnazjum przez działalność samorządową oraz zrzeszenia się w organizacjach działających w szkole,
  15. pomocy materialnej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
  16. godności, szacunku, nietykalności osobistej, równości,
  17. swobody myśli, sumienia i wyznania – nie może to jednak naruszać dobra innych osób,
  18. wyrażania własnych poglądów dotyczących życia gimnazjum,
  19. życia bez przemocy fizycznej i psychicznej, wolnego od wszelkiego okrucieństwa,
  20. prawo do wypoczynku i czasu wolnego,
  21.  prawo do informacji,
  22. prawo do prywatności w tym tajemnicy korespondencji.
    1. Uczniowie i wychowankowie gimnazjum mają prawo do poszanowania praw zawartych w Konwencji o prawach dziecka.
    2. Uczniowie gimnazjum mają prawo do znajomości swoich praw i ich zrozumienia.

  § 45

1. Uczniowie gimnazjum mają obowiązek przestrzegania postanowień niniejszego statutu.

2. Uczniowie gimnazjum mają obowiązek wzajemnego przestrzegania i szanowania przysługujących sobie praw, a w szczególności prawa do godności, równości, życia bez przemocy fizycznej i psychicznej.

3. Uczniowie gimnazjum mają obowiązek:

  1. godnego, kulturalnego zachowania się w szkole i poza nią,
  2. okazywania szacunku nauczycielom oraz innym pracownikom gimnazjum, podporządkowania się zaleceniom i zarządzeniom dyrektora gimnazjum, Rady Pedagogicznej, nauczycieli oraz ustaleniom organu Samorządu Klasowego lub organów Samorządu Uczniowskiego,
  3. dbania o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz swoich kolegów, wystrzegania się wszelkich szkodliwych nałogów,
  4. przestrzegania zasad higieny osobistej, dbania o estetykę ubioru,
  5. troszczenia się o mienie gimnazjum i jego estetyczny wygląd.
  6. Usprawiedliwiania nieobecności w ciągu 7 dni od momentu przyjścia do szkoły w formie pisemnej (zwolnienie lekarskie bądź kartka od rodzica).
    1. Każdy uczeń gimnazjum ma obowiązek poznawać, szanować i chronić przyrodę.
    2. Uczniom gimnazjum nie wolno;
  1. używać telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły,
  2. palić na terenie szkoły papierosów oraz używać środków odurzających (alkohol, narkotyki),
  3. wnosić na teren szkoły niebezpiecznych przedmiotów i narzędzi (noży, zapałek, szpikulców itp.)
    1. Propozycje zmian w zakresie praw i obowiązków ucznia mogą zgłaszać nauczyciele, rodzice i uczniowie.
    2. Proponowane zmiany wymagają akceptacji rady pedagogicznej.
    3. Do przestrzegania praw i obowiązków ucznia zobowiązani są zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

§ 46  Strój ucznia

  1. Strój uczniowski powinien być dostosowany do okoliczności.
  2. W dni powszednie uczniowie zobowiązani są do estetycznego, skromnego i schludnego wyglądu.
  1. Strój i wygląd dziewcząt: spódnica nie krótsza niż 10cm przed kolanem lub spodnie, bluzka zakrywająca dekolt, ramiona i brzuch, brak makijażu), buty na jasnej podeszwie.
  2. Strój chłopców: spodnie przynajmniej do kolan, koszulka zakrywająca dekolt i ramiona, buty na jasnej podeszwie. Chłopcy nie noszą czapek w budynku szkolnym.
  1. W dni uroczyste obowiązuje strój galowy.
  1. Dziewczęta obowiązuje czarna spódnica i biała bluzka,
  2. chłopców – garnitur lub czarne spodnie, biała koszula i krawat.
  1. Na dyskotekach obowiązuje strój dowolny, jednak skromny.
  2. Wszystkich uczniów obowiązuje we wszystkie dni zakaz używania tuszu do rzęs, cieni do powiek, szminki, lakieru do paznokci, dużych ozdób i farbowanie włosów (wyjątkiem może być udział w przedstawieniu szkolnym).

§ 47 Nagrody

  1. Nagrodę lub karę może otrzymać: uczeń, zespół klasowy oraz zespół uczniów.
  2. Nagrodę można otrzymać za:
    1. przykładną i wzorową postawę,
    2. wybitne osiągnięcia,
    3. rzetelną naukę,
    4. wzorową frekwencję,
    5. aktywność, postępy, pracowitość,
    6. pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.
  3. Uczeń gimnazjum może otrzymać następujące wyróżnienia i nagrody:
    1. pochwałę wychowawcy wobec klasy lub rodziców na wywiadówce,
    2. nagrodę dyrektora gimnazjum za całoroczną pracę przyznawaną wg odrębnego regulaminu,
    3. pochwałę dyrektora gimnazjum wobec klasy, szkoły, rodziców,
    4. list pochwalny wychowawcy klasy, dyrektora gimnazjum do rodziców,
    5. nagrodę rzeczową,
    6. dyplom uznania,
    7. umieszczenie imienia i nazwiska oraz średniej ocen w gablocie lub na stronie internetowej szkoły,
    8. pochwałę na łamach gazetki szkolnej,
    9. udział w wycieczce lub innej imprezie sponsorowanej przez Radę Rodziców,
    10. znaczące osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i igrzyskach sportowych odnotowuje się na świadectwie szkolnym,
    11.  inne formy.
  4. Nagrody przyznaje dyrektor szkoły  na wniosek wychowawcy, Samorządu Uczniowskiego, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców.
  5. Gimnazjum ma obowiązek informowania rodziców ucznia o przyznanej nagrodzie, wyróżnieniu.

 

§ 48 Kary

  1. Uczeń może być ukarany za:
    1. nieprzestrzeganie postanowień statutu,
    2. lekceważenie obowiązków szkolnych,
    3. naruszenie praw pozostałych członków społeczności gimnazjum,
    4. stosowanie przemocy,
    5. działania zagrażające zdrowiu lub życiu innych osób,
    6. dewastację urządzeń i innego sprzętu szkolnego,
    7. nieusprawiedliwione opuszczanie zajęć lekcyjnych,
    8. fałszowanie dokumentów szkolnych,
    9. szczególnie demoralizujący  wpływ na innych, picie alkoholu na terenie szkoły,
    10. przynależność do grup przestępczych, handel narkotykami.
  2. Sposób reagowania w sytuacjach szczególnie trudnych zawiera Regulamin postępowania w sytuacjach kryzysowych (załącznik nr9)
  3. Rodzaje kar:
    1. upomnienie wychowawcy klasy,
    2. pisemna uwaga do rodziców,
    3. wezwanie rodziców do szkoły,
    4. dodatkowa praca na rzecz klasy, szkoły, środowiska,
    5. odebranie pełnionej funkcji,
    6. upomnienie lub nagana dyrektora gimnazjum,
    7. naprawienie zniszczonego sprzętu,
    8. pokrycie kosztów naprawy zniszczonego mienia – odpowiedzialność materialna za zniszczenia ponoszą rodzice,
    9. zawieszenie prawa do udziału w zajęciach pozalekcyjnych w charakterze kulturalno – rozrywkowym, sportowym,
    10. zawieszeniem prawa do reprezentowania gimnazjum w zawodach, olimpiadach, imprezach sportowych,
    11. przeproszenie na łamach gazetki szkolnej lub na apelu,
    12. spisanie kontraktu, planu naprawczego,
    13. obniżenie oceny  sprawowania,
    14. karne przeniesienie do równoległej klasy,
    15. usunięcie ze szkoły, jeśli uczeń nie podlega obowiązkowi szkolnemu,
    16. przeniesienie do innej szkoły za zgodą Kuratora Oświaty.
  4. Dyrektor szkoły może wystąpić do Kuratora Oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły w przypadku, gdy zmiana środowiska wychowawczego może korzystnie wpłynąć na postawę ucznia. O przeniesienie ucznia do innej szkoły wnioskuje się gdy:
    1. notorycznie łamie on przepisy regulaminów szkolnych,
    2. zachowuje się w sposób demoralizujący bądź agresywny, zagrażający zdrowiu i życiu innych uczniów,
    3. dopuszcza się czynów łamiących prawo, np. kradzieże, wymuszanie, zastraszanie,
    4. otrzymał kary przewidziane w regulaminie, a stosowane środki zaradcze nie przynoszą pożądanych efektów.
  5. Uchwałę upoważniającą dyrektora gimnazjum do wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2 podejmuje Rada Pedagogiczna po zasięgnięciu opinii przedstawiciela rodziców i uczniów zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym, przy obecności co najmniej 2/3 składu rady.
  6. Wykonanie wobec ucznia kary może zostać zawieszone na czas próby, nie dłużej niż 6 miesięcy i nie krótszy niż 1 miesiąc, jeżeli uczeń uzyska poręczenie nauczyciela zatrudnionego w szkole bądź organu Samorządu Uczniowskiego lub Klasowej Rady Rodziców.
  7. Gimnazjum ma obowiązek informowania rodziców ucznia o zastosowanej wobec niego karze.
  8. Uczeń bądź jego rodzice mają prawo do odwołania się od kary w terminie 7 dni od jej otrzymania. Odwołanie należy złożyć na piśmie.
  9. Tryb odwołania  się od kary:
    1. do dyrektora szkoły  jeśli karę wymierzył nauczyciel lub wychowawca,
    2. do komisji złożonej z 2 przedstawicieli Rady Pedagogicznej (w tym wychowawca ucznia), 2 przedstawicieli Rady  Rodziców (w pracach komisji nie może brać udziału rodzic ukaranego ucznia), 2 przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, pedagog lub psycholog szkolny, jeśli karę  wymierzył dyrektor szkoły lub Rada Pedagogiczna,
    3. do organu prowadzącego szkołę lub sprawującego nadzór pedagogiczny, jeśli karę podtrzymała powołana do wyjaśnienia danej sprawy komisja,
  10. Odwołanie powinno być rozpatrzone w możliwie najkrótszym czasie niezbędnym do ustalenia okoliczności i przyczyn nałożenia kary.
  11. Rodzice ucznia otrzymują pisemną informację uzasadniającą podtrzymanie lub uchylenie kary.

12. Spory między rodzicami i nauczycielami rozstrzyga dyrektor szkoły. W czynnościach tych mogą go wspierać przedstawiciele Rady Rodziców, organu prowadzącego lub organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

ROZDZIAŁ VII

ORGANIZACJA I FUNKCJONOWANIE KLAS SPORTOWYCH

§ 49

  1. Szkoła może prowadzić klasę sportową z rozszerzonym programem wychowania fizycznego.
  2. Klasa sportowa realizuje program szkolenia sportowego równolegle z programem kształcenia ogólnego.
  3. Naboru uczniów do klas sportowych dokonuje się zgodnie z regulaminem rekrutacji do klas sportowych.

§ 50

  1. W klasach sportowych w miarę potrzeby są organizowane stałe lub okresowe zajęcia wyrównawcze w zakresie niektórych przedmiotów objętych ogólnym planem nauczania.
  2. Uczeń kasy sportowej, który na podstawie decyzji komisji rekrutacyjnej nie kwalifikuje się do dalszego szkolenia sportowego od nowego roku szkolnego zostaje skreślony z listy uczniów klasy sportowej i kontynuuje naukę w klasie równoległej lub na prośbę rodziców za zgodą dyrektora szkoły może pozostać w klasie sportowej.

 

§ 51

  1. Finansowanie działalności szkoły sportowej należy do organu prowadzącego szkołę.
  2. W kosztach realizacji programu sportowego w klasach sportowych, w zakresie dożywiania, udziału uczniów w obozach sportowych, zakupu sprzętu sportowego partycypują rodzice uczniów.
  3. Działalność sportowa może być finansowana ze środków pozabudżetowych, fundacji, darowizn.

ROZDZIAŁ VIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 § 52

 Gimnazjum używa pieczęci zgodnie z odrębnymi przepisami.

§ 53

 Gimnazjum prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

§ 54

 Dyrektor gimnazjum zapewnia możliwość zapoznania się z niniejszym statutem i jego ewentualnymi zmianami wszystkim rodzicom, nauczycielom i innym pracownikom gimnazjum.

 

 

 

Ujednolicony tekst statutu na dzień 1 września 2015r uchwała Rady Pedagogicznej nr 15 z dnia  31 sierpnia 2015r

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie
    Górzno
    ul. Długa 6
    08-404 Górzno
  • 025 681 22 67

Galeria zdjęć