KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM
IM. JANA PAWŁA II W GÓRZNIE NA LATA 2013 - 2017
Misja szkoły
"Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali".
(przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r.)
Wizja szkoły
Naszą szkołę budujemy w oparciu o najlepsze wartości zaczerpnięte z polskiej tradycji i kultury, a także z chrześcijaństwa. Jednocześnie uczymy szacunku dla wszystkich innych tradycji i kultur w imię szeroko pojętej tolerancji. Uważamy, że pełnia człowieczeństwa wyraża się stosunkiem do drugiego człowieka. Pragniemy żeby nasi uczniowie byli otwarci na potrzeby innych.
Zależy nam na uświadomieniu naszym podopiecznym, że mają liczne niezbywalne prawa w tym wolność i swobodę dokonywania wielu wyborów. Jednakże wolność pociąga za sobą odpowiedzialność za dokonywane wybory.
Chcemy pomagać młodemu człowiekowi w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz rozwoju swego intelektu. Mimo trudnej sytuacji na rynku pracy wierzymy, że wykształcenie jest wartością, która ułatwi młodemu człowiekowi start w dorosłe życie i otworzy przed nim wiele możliwości. Wszyscy, budujemy rzeczywistość sprzyjającą rozwojowi i uczeniu się.
Dążymy do tego aby uczeń umiał krytycznie korzystać z nowoczesnych technologii, skutecznie porozumiewać się z innymi, świadomie planować swój rozwój.
Zależy nam żeby nasi uczniowie, ich rodzice i wszyscy pracownicy szkoły czuli się potrzebni społeczności szkolnej. Wierzymy, że dialog i współpraca są najlepszymi metodami rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych. Tego chcemy nauczyć naszych podopiecznych.
Szkoła dba o bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki, odpowiednie wyposażenie. Nauczyciele wdrażają autorskie programy i nowatorskie przedsięwzięcia. Stale podnoszą swoje kwalifikacje. Staramy się pozyskiwać sojuszników w środowisku lokalnym, współpracując z różnymi instytucjami i organizacjami społecznymi.
DOKUMENTY ZAWIERAJĄCE NORMY I STANDARDY JAKOŚCI PRACY SZKOŁY, BĘDĄCE PODSTAWĄ DO OPRACOWANIA KONCEPCJI PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W GÓRZNIE.
1. Statut szkoły.
2. Podstawa programowa kształcenia ogólnego
3. Szkolny zestaw programów edukacyjnych
4. Standardy wymagań egzaminacyjnych ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2007 r.)
5. Szkolny program wychowawczy.
6. Szkolny program profilaktyki.
7. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. 2004 r. Nr 256, poz. 2572)
STRATEGICZNE OBSZARY PRACY SZKOŁY
1. Zarządzanie i organizacja
2. Kształcenie.
3. Opieka i wychowanie.
4. Integracja ze środowiskiem.
ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA ma na celu podejmowanie działań zapewniających prawidłowe i zgodne z przepisami prawa oświatowego funkcjonowanie gimnazjum we wszystkich obszarach z uwzględnieniem oczekiwań uczniów, rodziców i nauczycieli.
Zadania do realizacji:
1. Nowelizowanie prawa szkolnego wraz ze zmieniającymi się przepisami prawa.
2. Ujednolicenie dokumentacji przygotowywanej w szkole.
3. Zapewnienie warunków do wypełniania zadań statutowych i organizowanie współpracy wszystkich organów szkoły.
4. Motywowanie społeczności szkolnej do podejmowania różnorodnych inicjatyw przyczyniających się do rozwoju szkoły.
5. Prowadzenie diagnozy w zakresie potrzeb w obrębie całej społeczności szkolnej.
6. Zapewnianie nauczycielom odpowiednich warunków do wykonywania pracy i realizacji zadań rozwoju zawodowego.
7. Włączanie organów szkoły do zespołowego podejmowania decyzji o zamierzonych działaniach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych.
8. Sprawowanie nadzoru pedagogicznego (ewaluacja wewnętrzna) w celu poprawy jakości pracy szkoły.
9. Dbanie o rozwój bazy szkoły.
KSZTAŁCENIE ma na celu przygotowanie uczniów do dalszej nauki poprzez budowanie fundamentów wiedzy ogólnej i wyposażenie ich w kompetencje kluczowe.
Zadania do realizacji:
WYCHOWANIE I OPIEKA.
Zadania do realizacji:
INTEGRACJA ZE ŚRODOWISKEM
Zadania do realizacji:
EWALUACJA KONCEPCJI
1. Wnioski z prowadzonego nadzoru przez dyrektora szkoły.
2. Wnioski z ewaluacji wewnętrznej.
3. Opinie rodziców; uczniów.
4. Ocena i modyfikacja koncepcji.