REGULAMIN POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W GÓRZNIE
§ 1
Zasady ogólne
1. W celu określenia warunków w szkole zapewniających uczniom bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, uzależnieniami, demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej ustala się, co następuje:
a/ Rodzice ucznia są bezzwłocznie zawiadamiani o każdym przypadku naruszenia przez niego obowiązujących w szkole zasad.
b/ W celu rozwiązania problemu związanego ze stwierdzeniem lub podejrzeniem, że uczeń jest na terenie szkoły pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, przedstawiciel szkoły podejmuje następujące działania:
• ustala jak najbliższy termin spotkań z uczniem i jego rodzicami,
• prowadzi rozmowę interwencyjną z uczniem,
• prowadzi rozmowę z rodzicami w czasie której wspólnie ustalają dalsze działania wobec dziecka, zasady współpracy między rodzicami a szkołą, oraz (ewentualnie) możliwość uzyskania pomocy specjalistycznej,
• uczeń w obecności rodziców podpisuje kontrakt, w którym zobowiązuje się do przestrzegania określonych reguł zachowania,
• nadzór nad wypełnieniem kontraktu przez ucznia sprawują rodzice i przedstawiciel szkoły.
c/ Uczniowie potrzebujący pomocy specjalistycznej są kierowani do odpowiedniej placówki.
d/ Brak współpracy ze strony rodziców oraz dalsze łamanie zasad przez ucznia powodują konieczność podjęcia innych działań przewidzianych prawem:
• zastosowanie określonych w statucie szkoły konsekwencji dyscyplinarnych, łącznie z możliwością przeniesienia ucznia do innej szkoły,
• zgłoszenie sprawy do sądu rodzinnego.
a/ gdy zachowania ucznia zagrażają bezpieczeństwu innych osób,
b/ znalezienia na terenie szkoły nielegalnych substancji psychoaktywnych,
c/ gdy istnieje podejrzenie, że uczeń może posiadać nielegalne substancje psychoaktywne,
d/ kradzieży lub innych wykroczeń.
Działania interwencyjne i profilaktyczne są prowadzone przez specjalnie przeszkolonych pracowników szkoły.
§ 2
PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W SYTUACJACH ZAGROŻENIA DZIECI I MŁODZIEŻY DEMORALIZACJĄ:
Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
§ 3
POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE NA TERENIE SZKOŁY ZNAJDUJE SIĘ UCZEŃ POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB NARKOTYKÓW:
Spożywanie przez ucznia, który ukończył 17 lat, alkoholu na terenie szkoły stanowi wykroczenie z art. 43 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Należy o tym fakcie powiadomić Policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tej instytucji.
§ 4
POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU, GDY PODEJRZEWA, ŻE UCZEŃ POSIADA PRZY SOBIE SUBSTANCJĘ PRZYPOMINAJĄCĄ NARKOTYK
§ 5
I. POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU POPEŁNIENIA CZYNU KARALNEGO PRZEZ UCZNIA
Do najczęściej popełnianych w szkołach czynów karalnych kwalifikowanych jako przestępstwa z Kodeksu Karnego i części karnych innych ustaw należą:
Każde z opisywanych wyżej zachowań jest czynem karalnym w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 26.10.1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, jeśli sprawcą jest uczeń, który ukończył 13 lat a nie ukończył 17. Uczeń, który dopuścił się powyższych czynów po ukończeniu 17 lat podlega przepisom z ustaw o postępowaniu karnym.
II. POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA / WYCHOWAWCY W STOSUNKU DO UCZNIA, KTÓRY STAŁ SIĘ OFIARĄ CZYNU KARALNEGO:
Nauczyciel / wychowawca będący na miejscu zdarzenia zobowiązany jest do:
§ 6
POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU POŻARU, ROZPYLENIA GAZU, ZNALEZIENIA BRONI LUB INFORMACJI O PODŁOŻENI ŁADUNKU WYBUCHOWEGO.
W przypadku stwierdzenia wybuchu pożaru, rozpylenia gazu, znalezienia na terenie szkoły broni, materiałów wybuchowych lub innych niebezpiecznych substancji lub przedmiotów, należy:
§ 7
PROCEDURA POSTĘPOWANIA WOBEC OSOBY “OBCEJ" NA TERENIE SZKOŁY
Przez “osobę obcą na terenie szkoły” rozumie się osobę, która:
I która swoim zachowaniem w wyraźny sposób narusza zasady i normy współżycia społecznego bądź też w inny sposób stanowi zagrożenie dla porządku na terenie szkoły i bezpieczeństwa dla uczniów oraz innych osób przebywających na terenie szkoły.
§ 8
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA DEWASTACJI MIENIA SPOŁECZNEGO
1. Ustalamy okoliczności zdarzenia na podstawie rozmowy z osobą informującą o zaistniałym fakcie oraz oglądzie sytuacji w miejscu zaistnienia szkody.
2. Informujemy o fakcie dyrektora szkoły.
3. Podejmujemy próbę ustalenia sprawcy oraz oszacowania wartości szkody - w uzasadnionych przypadkach dyrektor zawiadamia policję.
4. W przypadku, gdy ustalenie sprawcy szkody nie budzi wątpliwości wzywamy do szkoły jego rodziców/opiekunów prawnych.
5. Ustalamy w obecności dyrektora szkoły, wychowawcy, rodzica oraz sprawcy szkody zasady zadośćuczynienia bądź też pokrycia strat przez sprawcę i jego opiekunów prawnych
6. W uzasadnionych przypadkach zawiadamiamy policję i sąd rodzinny.
§ 9
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJI ZAISTNIENIA WYPADKU UCZNIA
Jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia z klasą – prosi o nadzór nad swoimi uczniami nauczyciela uczącego w najbliższej sali.
- przesłuchuje poszkodowanego ucznia (w obecności rodzica lub wychowawcy/pedagoga/psychologa szkolnego) sporządza protokół przesłuchania,
- przesłuchuje świadków wypadku i sporządza protokoły przesłuchania; jeżeli świadkami są uczniowie – przesłuchanie odbywa się w obecności wychowawcy lub pedagoga/psychologa szkolnego, a protokół przesłuchania odczytuje się w obecności ucznia – świadka i jego rodziców
- sporządza szkic lub fotografię miejsca wypadku (dotyczy sytuacji określonej w pkt 8),
- uzyskuje pisemne oświadczenie nauczyciela, pod opieką którego uczeń przebywał w czasie, gdy zdarzył się wypadek,
- uzyskuje opinię lekarską z opisem doznanych obrażeń i określeniem rodzaju wypadku,
- sporządza protokół powypadkowy
- protokół powypadkowy podpisują członkowie zespołu oraz dyrektor Szkoły.
- protokół doręcza się rodzicom (opiekunom prawnym) poszkodowanego ucznia, którzy potwierdzają to podpisem w protokole,
- organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół powypadkowy doręcza się na ich wniosek,
11. Dyrektor Szkoły prowadzi rejestr wypadków wg wzoru określonego w rozporządzeniu MENiS z dnia 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
12. Dyrektor Szkoły omawia z pracownikami Szkoły okoliczności i przyczyny wypadków oraz ustala środki niezbędne do zapobieżenia im.
Podstawy prawne uchwalenia niniejszego regulaminu:
Konwencja o prawach dziecka (na podstawie: Wybrane zagadnienia prawne i socjalne. Konwencja o prawach dziecka. Polski Komitet UNICEF, 1994) Art. 28, p. 2 (Roz. XVI, Prawo dzieci do nauki) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie ramowego statutu publicznego gimnazjum (Dz. U. nr 14, poz. 131). Art. 2.1, Art. 15, Art. 20 Ujednolicony tekst Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 (ze zmianami) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach § 1, § 2, § 4, § 5 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem § 1, § 2, § 3, § 4, § 6, § 7, § 8, § 9, § 10, § 11 Ujednolicony tekst ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. uwzględniający nowelizację z dnia 12 września 1996 r. Art. 14 (Roz. 1, Przepisy ogólne) Art. 43 (Roz. 1, Przepisy karne) Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. (ze zm.) Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30 poz 179 z późn. zm.) Ustawa z dnia2 sierpnia 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.) Ustawa z dnia 26 października.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. Nr 35, poz.230) Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Z 2003 r. Nr 24, poz.198), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. Nr 26 poz. 226), Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późniejszymi zmianami).
Regulamin zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej podjętą w dniu 19.01.2004r