Wizyty księzy biskupów Uroczystości szkolne Dzień rodziny Wycieczki Rocznica Nadania imienia Telewizja w szkole Pożegnanie koleżanki

Wydarzenia

Telewizja w szkole

Telewizja w naszym gimnazjum

 

24 października br. gościliśmy w szkole redaktora naczelnego Tygodnika Siedleckiego Pana Krzysztofa Harasimiuka, który w obecności dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Piotra Lutyka, leśniczych Nadleśnictwa Garwolin oraz nadleśniczego Jana Karwowskiego pogratulował nam zwycięstwa w konkursie "Porządkujemy i odnawiamy las" a uroczystości tej towarzyszył program 1 TVP.

W tym roku najwięcej nagród zdobyły szkoły współpracujące z Nadleśnictwem Garwolin, szkół biorących udział w konkursie z tego terenu było też najwięcej, stąd wyróżnienie dla Nadleśnictwa i dla nas w postaci udziału w programie pt. „Lasy i ludzie”.

Sukces i wyróżnienie ma swoją czteroletnią historię. 2 października po raz kolejny redakcja Tygodnika Siedleckiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych przyznała nagrody w konkursie dla dzieci i młodzieży szkolnej "Porządkujemy i odnawiamy las". W tym roku konkurs ten zakończył się dużym sukcesem naszej szkoły. Uczniowie gimnazjum odebrali trzy pierwsze nagrody w kategoriach „Prace pielęgnacyjne lasu”, „Sprzątanie lasu” oraz w klasyfikacji generalnej.

 

Uczennice Publicznego Gimnazjum w Górznie odbierające I nagrodę

w klasyfikacji generalnej  z rąk Pani Elżbiety Lanc prezesa WFOŚiGW

        

Nie jest to jedyne osiągnięcie szkoły w tym konkursie. Uczniowie i nauczyciele od początku istnienia szkoły rywalizują z innymi w pracach na rzecz poprawy stanu naszych lasów oraz szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. W ramach prac konkursowych sprzątamy systematycznie lasy w naszej gminie. Szkoła organizuje wiele konkursów literackich, plastycznych, turniejów wiedzy o lesie. W wyniku przeprowadzonych wycieczek oraz akcji sprzątania zinwentaryzowano dzikie wysypiska śmieci na terenie gminy Górzno. Pod kierunkiem nauczycieli biologii powstał album o przyrodzie naszej gminy, matematycy wspólnie z uczniami opracowali zbiór zadań wykorzystując zdobyte informacje o naszych lasach. Do prac włączyli się chętnie wszyscy nauczyciele dając dobry przykład swoim wychowankom. Szczególnie cenne dla wszystkich są lekcje w terenie, które oprócz celów poznawczych mają ogromne znaczenie wychowawcze. Pozwalają również upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasady ochrony środowiska, naturalnego oraz umiejętnego korzystania z zasobów przyrody oraz integrują społeczność szkolną.

Wszystkie te działania znalazły w kolejnych latach uznanie komisji konkursowej. W roku 2000 szkoła zajęła dwa II miejsca w kategoriach „Pielęgnacja drzewostanów” i „ Porządkowanie lasu”; w roku 2001 dwa IV miejsca w kategorii „ Prace pielęgnacyjne” oraz w kategorii generalnej a w roku 2002 I miejsce w kat. „Prace pielęgnacyjne lasu”, II miejsce w kat. „Sprzątanie lasu” i III miejsce w kat. generalnej.

Za wszystkie te osiągnięcia wręczono nam 19 października w czasie V Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, ogromne wyróżnienie w postaci medalu „Mazowieckiej Niezapominajki”. Odznaczenia te były wręczane po raz pierwszy w tym roku. Otrzymało je 18 osób i instytucji, które swoim działaniem przyczyniły się do ochrony środowiska przyrodniczego. Jest to dla nas wielki zaszczyt i jeszcze większe zobowiązanie aby nie zawieść zaufania tych, którzy uznali, że na tę nagrodę zasłużyliśmy.

Pomysłodawcą programu proekologicznego „Polskiej Niezapominajki” jest redaktor Andrzej Zalewski prowadzący audycję Ekoradio w pierwszym programie Polskiego Radia. Przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie powstał medal, zaprojektowany przez Mariana Gardzińskiego, który jest wyrazem wdzięczności i uznania dla tych, którzy pracują na rzecz ochrony środowiska. Na mosiężnym awersie widnieje stylizowany kwiat niezapominajki i napis „Nie zapomnij o mnie – Przyroda”.

Tak więc zachęceni sukcesami, zobowiązani wyróżnieniem a tak naprawdę czując wewnętrzną potrzebę pomagania przyrodzie, której częścią jesteśmy obiecujemy, że nie zapomnimy o tobie Przyrodo.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie
    Górzno
    ul. Długa 6
    08-404 Górzno
  • 025 681 22 67

Galeria zdjęć