Statut szkoły Regulamin Koncepcja pracy szkoły Podręczniki Założenia programu wychowawczego Założenia programu profilkatyki Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie "Postaw na nauki ścisłe" Ubezpieczenie uczniów

Regulamin

REGULAMIN POSTĘPOWANIA W  SYTUACJACH KRYZYSOWYCH                                                W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W GÓRZNIE

§ 1

Zasady ogólne

1. W celu określenia warunków w szkole zapewniających uczniom bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, uzależnieniami, demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej ustala się, co następuje:

  1. W każdym przypadku, rozwiązywania problemów związanych z naruszeniem przez ucznia obowiązujących w szkole zasad, niezbędna jest ścisła współpraca przedstawicieli szkoły z rodzicami ucznia.

a/ Rodzice ucznia są bezzwłocznie zawiadamiani o każdym przypadku naruszenia przez niego obowiązujących w szkole zasad.

b/ W celu rozwiązania problemu związanego ze stwierdzeniem lub podejrzeniem, że uczeń jest na terenie szkoły pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, przedstawiciel szkoły podejmuje następujące działania:

• ustala jak najbliższy termin spotkań z uczniem i jego rodzicami,

• prowadzi rozmowę interwencyjną z uczniem,

• prowadzi rozmowę z rodzicami w czasie której wspólnie ustalają dalsze działania wobec dziecka, zasady współpracy między rodzicami a szkołą, oraz (ewentualnie) możliwość uzyskania pomocy specjalistycznej,

• uczeń w obecności rodziców podpisuje kontrakt, w którym zobowiązuje się do przestrzegania określonych reguł zachowania,

• nadzór nad wypełnieniem kontraktu przez ucznia sprawują rodzice i przedstawiciel szkoły.

c/ Uczniowie potrzebujący pomocy specjalistycznej są kierowani do odpowiedniej placówki.

d/ Brak współpracy ze strony rodziców oraz dalsze łamanie zasad przez ucznia powodują konieczność podjęcia innych działań przewidzianych prawem:

• zastosowanie określonych w statucie szkoły konsekwencji dyscyplinarnych, łącznie z możliwością przeniesienia ucznia do innej szkoły,

• zgłoszenie sprawy do sądu rodzinnego.

  1. W przypadku zagrożenia zdrowia ucznia szkoła zapewnia mu niezbędną opiekę medyczną (np. wzywane jest pogotowie).
  2. Policja jest wzywana w przypadku:

a/ gdy zachowania ucznia zagrażają bezpieczeństwu innych osób,

b/ znalezienia na terenie szkoły nielegalnych substancji psychoaktywnych,

c/ gdy istnieje podejrzenie, że uczeń może posiadać nielegalne substancje psychoaktywne,

d/ kradzieży lub innych wykroczeń.

  1. W klasie ucznia bądź uczniów, którzy dopuścili się złamania obowiązujących w szkole zasad, są prowadzone dodatkowe zajęcia profilaktyczne.

Działania interwencyjne i profilaktyczne są prowadzone przez specjalnie przeszkolonych pracowników szkoły.

§ 2

PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W SYTUACJACH ZAGROŻENIA DZIECI I MŁODZIEŻY DEMORALIZACJĄ:

  1. W przypadku uzyskania informacji, że uczeń, który nie ukończył 18 lat, używa alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawia nierząd, bądź przejawia inne zachowania świadczące o jego demoralizacji (naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, włóczęgostwo, udział w działalności grup przestępczych) nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
    1. Przekazuje uzyskaną informację wychowawcy klasy.
    2. Wychowawca informuje o fakcie pedagoga / psychologa szkolnego i dyrekcję szkoły.
    3. Wychowawca wzywa do szkoły rodziców / prawnych opiekunów ucznia                        i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza rozmowę z rodzicami oraz – w ich obecności – z uczniem. W przypadku potwierdzenia uzyskanej informacji, zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, rodziców zaś do szczególnego nadzoru nad dzieckiem.
    4. Jeżeli rodzice odmawiają współpracy z kadrą pedagogiczną lub nie reagują na wezwanie do stawiennictwa w szkole, a nadal z wiarygodnych źródeł napływają informacje o wymienionych wyżej przejawach demoralizacji nieletniego, szkoła pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji sąd rodzinny lub Policję (specjalistę do spraw nieletnich). Podobnie w sytuacji, gdy szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej metody oddziaływań wychowawczych (rozmowa z rodzicami, ostrzeżenie ucznia, spotkania z pedagogiem / psychologiem, itp.) i ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji, zgodnie z warunkami określonymi   w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

  1. W przypadku uzyskania informacji o popełnieniu przez ucznia, który ukończył 17 lat, przestępstwa ściganego z urzędu lub udziału w działalności grup przestępczych, zgodnie z art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego, szkoła jako instytucja jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. 

§ 3

POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE NA TERENIE SZKOŁY ZNAJDUJE SIĘ UCZEŃ POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB NARKOTYKÓW:

  1. Powiadamia o swoich przypuszczeniach wychowawcę klasy.
  2. Odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego; stwarza warunki, w których nie będzie zagrożone jego życie ani zdrowie.
  3. Wzywa lekarza w celu stwierdzenia stanu zdrowia, ewentualnie udziela pomocy medycznej.
  4. Zawiadamia dyrekcję szkoły oraz rodziców / opiekunów, których zobowiązuje do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły.
    1. W przypadku odmowy ze strony rodziców / opiekunów, o pozostaniu ucznia w szkole, czy też przewiezieniu ucznia do placówki służby zdrowia, bądź też przekazania go do dyspozycji funkcjonariuszom policji decyduje lekarz, po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia ucznia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły / placówki.
    2. W przypadku ucznia będącego pod wpływem alkoholu – jeżeli rodzice odmawiają przyjazdu, a uczeń jest agresywny wobec kolegów, nauczycieli, bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych – szkoła zawiadamia najbliższą jednostkę Policji.
    3. W przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości (stężenie we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu lub w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) Policja ma możliwość przewiezienia ucznia do izby wytrzeźwień, lub w przypadku jej braku, do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych – na czas niezbędny do wytrzeźwienia (maksymalnie do 24 godzin). O fakcie umieszczenia zawiadamia się rodziców / opiekunów (oraz sąd rodzinny jeśli uczeń nie ukończył 18 lat).
  5. Jeżeli zdarzenia, w których uczeń (przed ukończeniem 18 lat) znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków na terenie szkoły, powtarzają się, świadczy to o jego demoralizacji. Nakłada to na szkołę obowiązek powiadomienia Policji (specjalisty ds. nieletnich) lub sądu rodzinnego o tej szczególnej sytuacji.

Spożywanie przez ucznia, który ukończył 17 lat, alkoholu na terenie szkoły stanowi wykroczenie z art. 43 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Należy o tym fakcie powiadomić Policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tej instytucji.

§ 4

POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU, GDY PODEJRZEWA, ŻE UCZEŃ POSIADA PRZY SOBIE SUBSTANCJĘ PRZYPOMINAJĄCĄ NARKOTYK

  1. Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor itp.) ma prawo żądać, aby uczeń przekazał mu tę substancję, pokazał zawartość torby szkolnej lub kieszeni (we własnej odzieży), ewentualnie innych przedmiotów budzących podejrzenie, co do ich związku z podejrzaną substancją. Nauczycielowi nie wolno (nie ma prawa) samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla Policji!
  2. O swoich spostrzeżeniach powiadamia dyrekcję szkoły.
  3. Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu rodziców / opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa.
  4. W przypadku, gdy uczeń na prośbę nauczyciela nie chce przekazać substancji, ani pokazać zawartości teczki, szkoła wzywa Policję, która po przyjeździe przeszukuje odzież   i przedmioty należące do ucznia oraz zabezpiecza znalezioną substancję i zabiera ją do ekspertyzy.
  5. Jeżeli uczeń wyda substancję dobrowolnie, nauczyciel, po odpowiednim jej zabezpieczeniu, zobowiązany jest bezzwłocznie przekazać ją do jednostki Policji. Wcześniej próbuje ustalić, w jaki sposób i od kogo, uczeń nabył substancję. Całe zdarzenie nauczyciel dokumentuje, sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń wraz ze swoimi spostrzeżeniami.

§ 5

I. POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU POPEŁNIENIA CZYNU KARALNEGO PRZEZ UCZNIA

  1. Postępowanie wobec sprawcy czynu karalnego / przestępstwa:
  2. niezwłoczne powiadomienie dyrektora szkoły,
  3. ustalenie okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia,
  4. przekazanie sprawcy (o ile jest znany i przebywa na terenia szkoły) dyrektorowi szkoły, lub pedagogowi szkolnemu pod opiekę,
  5. powiadomienie rodziców ucznia,
  6. niezwłoczne powiadomienie Policji w przypadku, gdy sprawa jest poważna (rozbój, uszkodzenie ciała itp.), lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu znana,
  7. zabezpieczenie ewentualnych dowodów przestępstwa, lub przedmiotów pochodzących z przestępstwa i przekazanie ich Policji (np. sprawca rozboju na terenie szkoły używa noża i uciekając porzuca go lub porzuca jakiś przedmiot pochodzący z kradzieży).

Do najczęściej popełnianych w szkołach czynów karalnych kwalifikowanych jako przestępstwa z Kodeksu Karnego i części karnych innych ustaw należą:

  • kradzieże i przywłaszczenie mienia powyżej określonej wartości,
  • niszczenie mienia powyżej określonej wartości,
  • zmuszanie do określonego zachowania (np. wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych itp.),
  • udział w bójce lub pobiciu,
  • uszkodzenie ciała
  • naruszenie nietykalności cielesnej,
  • rozboje i wymuszenia rozbójnicze,
  • znieważenie,
  • posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • wprowadzanie do obrotu środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • udzielanie innej osobie, ułatwianie lub umożliwianie ich użycia oraz nakłanianie do użycia.                                                                                                                                  Wykroczeniami uznanymi za czyn karalny w myśl tejże ustawy są:
  • wybryk chuligański – art. 51 k.w.
  • niszczenie i uszkadzanie znaków umieszczonych przez organ państwowy – art.69 k.w.
  • uszkadzanie znaków lub urządzeń zapobiegających niebezpieczeństwu – art.74 k.w.
  • rzucanie kamieniami w pojazd będący w ruchu – art. 76 k.w.,
  • samowolna zmiana znaków lub sygnałów drogowych – art. 85 k.w.,
  • prowadzenie pojazdu przez osobę będącą w stanie po spożyciu alkoholu – art. 87 k.w.
  • kradzież lub przywłaszczenie mienia do określonej wartości – art. 119 k.w.
  • paserstwo mienia o określonej wartości – art. 122 k.w.,
  • niszczenia lub uszkadzanie mienia, jeżeli szkoda dotyczy określonej w k.w. kwoty – art. 124 k.w.,
  • spekulacja biletami wstępu – art. 133 k.w.,
  • utrudnianie korzystania z urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego – art. 143 k.w.

Każde z opisywanych wyżej zachowań jest czynem karalnym w rozumieniu przepisów Ustawy  z dnia 26.10.1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, jeśli sprawcą jest uczeń, który ukończył 13 lat a nie ukończył 17. Uczeń, który dopuścił się powyższych czynów po ukończeniu 17 lat podlega przepisom z ustaw o postępowaniu karnym.

II. POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA / WYCHOWAWCY W STOSUNKU DO UCZNIA, KTÓRY  STAŁ SIĘ OFIARĄ CZYNU KARALNEGO:

Nauczyciel / wychowawca będący na miejscu zdarzenia zobowiązany jest do:

  1. Udzielenia pierwszej pomocy (pomocy przedmedycznej), bądź zapewnienia jej udzielenia poprzez wezwanie lekarza, ewentualnie karetki pogotowia w przypadku, kiedy ofiara doznała obrażeń,
  2. Niezwłocznego powiadomienia dyrektora szkoły,
  3. Powiadomienia rodziców ucznia,
  4. Niezwłocznego wezwania Policji w przypadku, kiedy sprawa jest poważna i niezbędne jest profesjonalne zabezpieczenie śladów przestępstwa, ustalenie okoliczności i ewentualnych świadków zdarzenia.

§ 6

 POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA W PRZYPADKU POŻARU, ROZPYLENIA GAZU, ZNALEZIENIA BRONI LUB INFORMACJI O PODŁOŻENI ŁADUNKU WYBUCHOWEGO.

W przypadku stwierdzenia wybuchu pożaru, rozpylenia gazu, znalezienia na terenie szkoły broni, materiałów wybuchowych lub innych niebezpiecznych substancji lub przedmiotów, należy:   

  1. zawiadomić dyrektora szkoły,
  2. zapewnić bezpieczeństwo przebywającym na terenie szkoły osobom poprzez uniemożliwienie dostępu osób postronnych do tych przedmiotów
  3. postępować zgodnie z planem ewakuacyjnym szkoły,
  4.  wezwać Policję – tel. 997 lub 112.

§ 7

PROCEDURA POSTĘPOWANIA WOBEC OSOBY “OBCEJ" NA TERENIE SZKOŁY

Przez “osobę obcą na terenie szkoły” rozumie się osobę, która:

  1. Nie jest rodzicem ucznia tej szkoły
  2. Nie jest pracownikiem szkoły
  3. Nie jest osobą wypełniającą aktualnie na terenie szkoły zadania i funkcje znane dyrekcji szkoły
  4. Nie jest osobą zaproszoną przez dyrekcję szkoły bądź też wychowawcę klasy lub też uprawnionego pracownika szkoły.

I która swoim zachowaniem w wyraźny sposób narusza zasady i normy współżycia społecznego bądź też w inny sposób stanowi zagrożenie dla porządku na terenie szkoły i bezpieczeństwa dla uczniów oraz innych osób przebywających na terenie szkoły.

  1. Ustalamy powody obecności oraz zachowanie osoby postronnej w szkole poprzez obserwację a także rozmowę z nią.
  2. W przypadku powstania wątpliwości lub ujawnienia niepokojących zachowań z jej strony niezwłocznie informujemy dyrekcję szkoły i wspólnie z nią podejmujemy mediacje w celu nakłonienia tej osoby do jasnego określenia celu swojego pobytu lub też opuszczenia terenu placówki.
  3. W przypadkach drastycznych niezwłocznie powiadamiamy policję i jednocześnie podejmujemy działania mające na celu zabezpieczenie dzieci i pracowników przed skutkami tych zachowań.

§ 8

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA DEWASTACJI MIENIA SPOŁECZNEGO

1. Ustalamy okoliczności zdarzenia na podstawie rozmowy z osobą informującą o zaistniałym fakcie oraz oglądzie sytuacji w miejscu zaistnienia szkody.

2. Informujemy o fakcie dyrektora szkoły.

3. Podejmujemy próbę ustalenia sprawcy oraz oszacowania wartości szkody - w uzasadnionych przypadkach dyrektor zawiadamia policję.

4. W przypadku, gdy ustalenie sprawcy szkody nie budzi wątpliwości wzywamy do szkoły jego rodziców/opiekunów prawnych.

5. Ustalamy w obecności dyrektora szkoły, wychowawcy, rodzica oraz sprawcy szkody zasady zadośćuczynienia bądź też pokrycia strat przez sprawcę i jego opiekunów prawnych

 6. W uzasadnionych przypadkach zawiadamiamy policję i sąd rodzinny.

§ 9

 PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJI ZAISTNIENIA WYPADKU UCZNIA

  1. Pracownik Szkoły, który powziął wiadomość o wypadku ucznia:

 

  1. niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy nie dopuszcza do zajęć lub przerywa je wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia, jeżeli miejsce, w którym są lub będą prowadzone zajęcia może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów,
  2. niezwłocznie powiadamia dyrektora Szkoły.

 

Jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia z klasą – prosi o nadzór nad swoimi uczniami nauczyciela uczącego w najbliższej sali.

 

  1. O każdym wypadku dyrektor Szkoły lub nauczyciel pod opieką którego przebywał uczeń w chwili wypadku, powiadamia rodziców poszkodowanego ucznia.

 

  1. Przy lekkich przypadkach (brak wyraźnych obrażeń – np. widoczne tylko lekkie zaczerwienienie, zadrapanie, lekkie skaleczenie), po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu uczniowi, nauczyciel lub dyrektor powiadamiając rodzica o zdarzeniu ustala z nim:

 

  1. potrzebę wezwania pogotowia,
  2. potrzebę wcześniejszego przyjścia rodzica,
  3. godzinę odbioru dziecka ze Szkoły w dniu zdarzenia

 

  1. W każdym trudniejszym przypadku (widoczne obrażenia, urazy, niepokojące objawy) nauczyciel lub dyrektor Szkoły wzywa pogotowie ratunkowe.

 

  1. O każdym wypadku dyrektor Szkoły zawiadamia niezwłocznie organ prowadzący i współpracującego ze Szkołą pracownika służby bhp.

 

  1. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor Szkoły zawiadamia niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.

 

  1. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, dyrektor Szkoły zawiadamia niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

 

  1. Jeżeli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń, miejsce wypadku pozostawia się nienaruszone. Dyrektor zabezpiecza je do czasu dokonania oględzin lub wykonania szkicu przez zespół powypadkowy.

 

  1. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, imprezy organizowanej poza terenem Szkoły, wszystkie stosowne decyzje podejmuje opiekun grupy/kierownik wycieczki i odpowiada za nie.

 

  1. Dyrektor Szkoły powołuje członków zespołu powypadkowego:

 

  1. w skład zespołu wchodzi współpracujący ze Szkołą pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pracownik Szkoły przeszkolony w zakresie bhp,
  2. jeżeli w składzie zespołu nie może uczestniczyć pracownik służby bhp, w skład zespołu wchodzi dyrektor Szkoły oraz pracownik Szkoły przeszkolony w zakresie bhp,
  3. w składzie zespołu może uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego, kuratora oświaty,
  4. przewodniczącym zespołu jest pracownik służby bhp, a jeżeli nie ma go w składzie zespołu – przewodniczącego zespołu spośród pracowników szkoły wyznacza dyrektor,
  5. zespół przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową;

- przesłuchuje poszkodowanego ucznia (w obecności rodzica lub wychowawcy/pedagoga/psychologa szkolnego) sporządza protokół przesłuchania,

- przesłuchuje świadków wypadku i sporządza protokoły przesłuchania; jeżeli świadkami są uczniowie – przesłuchanie odbywa się w obecności wychowawcy lub pedagoga/psychologa szkolnego, a protokół przesłuchania odczytuje się w obecności ucznia – świadka i jego rodziców

- sporządza szkic lub fotografię miejsca wypadku (dotyczy sytuacji określonej w pkt 8),

- uzyskuje pisemne oświadczenie nauczyciela, pod opieką którego uczeń przebywał w czasie, gdy zdarzył się wypadek,

- uzyskuje opinię lekarską z opisem doznanych obrażeń i określeniem rodzaju wypadku,

- sporządza protokół powypadkowy

- protokół powypadkowy podpisują członkowie zespołu oraz dyrektor Szkoły.

  1. w sprawach spornych rozstrzygające jest stanowisko przewodniczącego zespołu; członek zespołu, który nie zgadza się ze stanowiskiem przewodniczącego, może złożyć zdanie odrębne, które odnotowuje się w protokole powypadkowym,
  2. przewodniczący zespołu poucza osoby reprezentujące poszkodowanego o przysługujących im prawach w toku postępowania powypadkowego,
  3. w trudnych przypadkach z treścią protokołu powypadkowego i innymi materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się rodziców (opiekunów prawnych) poszkodowanego ucznia, którzy potwierdzają ten fakt podpisem w protokole

- protokół doręcza się rodzicom (opiekunom prawnym) poszkodowanego ucznia, którzy potwierdzają to podpisem w protokole,

- organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół powypadkowy doręcza się na ich wniosek,

  • w ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego osoby, którym doręczono protokół, mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu (są o tym informowani przy odbieraniu protokołu),
  • zastrzeżenia składa się ustnie do protokołu powypadkowego lub na piśmie przewodniczącemu zespołu,
  1. jeden egzemplarz protokołu powypadkowego pozostaje w Szkole,

 

11. Dyrektor Szkoły prowadzi rejestr wypadków wg wzoru określonego w rozporządzeniu MENiS z dnia 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

 

12.  Dyrektor Szkoły omawia z pracownikami Szkoły okoliczności i przyczyny wypadków oraz ustala środki niezbędne do zapobieżenia im.

 

 

Podstawy prawne uchwalenia niniejszego regulaminu:

Konwencja o prawach dziecka (na podstawie: Wybrane zagadnienia prawne i socjalne.                                                                                    Konwencja o prawach dziecka. Polski Komitet UNICEF, 1994) Art. 28, p. 2 (Roz. XVI, Prawo dzieci do nauki)                                                                                                                                                                                              Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie ramowego statutu publicznego gimnazjum (Dz. U. nr 14, poz. 131). Art. 2.1, Art. 15, Art. 20                                                                                                                                                    Ujednolicony tekst Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 (ze zmianami)                                                                                  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach § 1, § 2, § 4, § 5                                                         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem § 1, § 2, § 3, § 4, § 6, § 7, § 8, § 9, § 10, § 11                                       Ujednolicony tekst ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. uwzględniający nowelizację z dnia 12 września 1996 r. Art. 14 (Roz. 1, Przepisy ogólne) Art. 43 (Roz. 1, Przepisy karne)                                                               Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. (ze zm.)                                                                                     Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30 poz 179 z późn. zm.)                                                                                                  Ustawa z dnia2 sierpnia 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.)                                                                                       Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.)                                                Ustawa z dnia 26 października.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. Nr 35, poz.230)                  Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Z 2003 r. Nr 24, poz.198),                                                     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. Nr 26 poz. 226),                                  Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późniejszymi zmianami).

Regulamin zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej podjętą w dniu 19.01.2004r

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie
    Górzno
    ul. Długa 6
    08-404 Górzno
  • 025 681 22 67

Galeria zdjęć